01:25 18 جنوری 2019
راه فرار قدیمی اروپا از تحریم‌های جدید امریکا

راه فرار "قدیمی" اروپا از تحریم‌های جدید امریکا

© AFP 2018 / JOHN THYS
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0

کمیسیون اروپا می‌تواند از قانونی که بیست سال پیش مبنی بر محفوظ بودن از تحریم‌های امریکایی به تصویب رسیده بود، اما مورد استفاده قرار نگرفت، حالا استفاده کند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از دویچه وله، دیمیتریس اوارموپولوس، کمیسار اتحادیه اروپا در امور داخلی و مهاجرین گفته است:‌ "اگر این لازم باشد، ما آماده ایم".

به کمک این مقرره، شرکت‌های اروپایی می‌توانند از اجرا شدن تحریم‌های امریکایی که در ارتباط با ایران کار با ایران وضع شده اند، محفوظ بمانند.

این مقرره در سال ۱۹۹۶ در حاشیهٔ تحریم‌های ایالات متحده امریکا علیه کوبا، ایران و لیبیا به تصویب رسیده بود، که به دلیل حل‌شدن بحران، از آن استفاده صورت نگرفت.

به تاریخ ۱۵ می ایران اعلام کرد که در صورتی که راه حل برای حفظ توافقنامه هسته‌ای پس از خارج‌شدن امریکا، پیدا نشود، غنی‌سازی یورانیم را از سر خواهد گرفت.

به تاریخ ۸ می دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده امریکا اعلام کرد که کشورش از توافقنامه هسته‌ای ایران خارج می‌شود. اعضای دیگر این توافقنامه مثل روسیه، بریتانیا، چین، فرانسه و آلمان با انتقاد از این اقدام ترامپ اعلام نمودند که به این توافق پابند خواهند بود.

ایران و کشورهای یادشده تابستان سال ۲۰۱۵ مبنی بر شرایط برنامه هسته‌ای ایران به توافق رسیدند. براساس این توافق، ایران در بدل لغو تحریم‌ها از توسعه برنامه هسته‌ای این کشور دست می‌کشد.

مرتبط:

تحریم های جدید امریکا علیه ایران
وزارت خارجه روسیه: دلیل تحریم های جدید امریکا علیه روسیه چیست؟
وزیر دفاع پیشین اسرائیل خواستار تحریم ایران شد
عقب نشینی امریکا از تحریم های ضد روسیه
دالر تحت تحریم قدرت های جهانی قرار میگرد
تحریم های جدید امریکا علیه دوستان پوتین
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک