03:17 24 جنوری 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
110
ما را در دنبال کنید

عالی‌ترین مقام ایران دستور داده است تا عملیات غنی سازی یورانیم ایران سر از فردا تا حد 190 هزار سو از سر گرفته شود.

به گزارش اسپوتینک به نقل از تلویزیون پرس تی وی ایران، آیت‌الله سید علی خامنه‌ای، رهبر مذهبی و عالی‌ترین مقام ایران امروز (دوشنبه، 14 جوزا) به سازمان انرژی اتمی ایران دستور داد تا فعالیت‌های غنی سازی یورانیم از سر گرفته شود. خامنه‌ای در سخنرانی خود در حضور مردم اعلام داشت که دستور می دهد از همین فردا، عملیات غنی سازی یورانیم تا حد 190 هزار سو (در چارچوب برجام) از سر گرفته شود.

رهبر ایران اعلام نمود که ایران نمی‌تواند همزمان تحت تحریم‌ها و "نظارت اتمی" قرار داشته باشد.

قبل از این عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران در سپتمبر سال 2015 اعلام نموده بود که ایران قادر است به کمک سانتریفوژهای نسل ششم و هشتم در جریان 15 سال آینده 190 هزار واحد کار جداسازی بدست آورد.

به تاریخ هشتم می سال جاری، دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا خبر خروج واشنگتن از توافقنامه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را اعلام نمود. این توافقنامه موجب محدودیت در فعالیت های هسته ای ایران و جلوگیری از اقدامات یکجانبه امریکا و شورای امنیت سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا در تحریم های یک طرفه می باشد. 

به عقیده رئیس جمهور ایالات متحده امریکا، برنامه جامع اقدام مشترک با ایران، با امکان دور زدن تحریم ها توانایی ساخت بمب هسته ای را برای تهران فراهم می کند. در عین حال ایشان به انعقاد توافق نامه جدیدی نیز اشاره نمود. 

قبل از این، روسای جمهور بریتانیا، آلمان و فرانسه، ترزا می، آنگلا مرکل و امانوئل ماکرون خواهان اجرای برجام توسط طرفهای توافقنامه شدند. حسن روحانی، رئیس جمهور ایران اعلام نمود که تهران همچنان به تعهدات خود در قالب برجام ادامه می دهد و به تعهدات خود عمل خواهد نمود.

 

مرتبط:

ترامپ اعلام نمود که از برجام خارج میشود
پوتین: روسیه خواهان حفظ توافق هسته‌ای با ایران است
کشف مرکز مخفی آزمایش راکت در ایران
خامنه‌ای هفت شرط ایران برای ادامه توافق هسته‌ای را اعلام کرد
پوتین خواستار راه حل مشترک مسئله هسته‌ای ایران شد
آمادگی مشروط امریکا برای لغو تحریم‌ها علیه ایران
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک
  • نظر