اردوغان به پوتین پیشنهاد برای تولید مشترک اس-500 را داد

اردوغان به پوتین پیشنهاد برای تولید مشترک اس-500 را داد

© Sputnik / Evgeny Biyatov
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0

رئیس جمهور ترکیه به رئیس جمهور روسیه پیشنهاد داد تا به طور مشترک سیستم دفاع هوائی اس-500 را تولید کنند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از Anadolu، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه به ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه پشنهاد تولید به طور مشترک سیستم دفاع هوائی اس-500 را داد.
رئیس جمهور ترکیه گفت: "روسیه به کشور ما اس-400 را با شرایط بسیار مناسب به ما داده است، در مراحل دوم و سوم ما تولید به طور مشترک را آغاز می‌کنیم. من همچنان به کشور روسیه پیشنهاد دادم که به طور مشترک سیستم دفاع هوائی اس-500 را تولید کنیم".


اردوغان به انتقاد امریکا و سازمان ناتو در مورد توافق با مسکو برای تحویل‌دهی و ارسال اس-400 جواب داد.
وی افزود: "چرا آنها (امریکا و ناتو) در ارتباط به سیستم دفاع هوائی اس-300 که به کشور یونان فرستاده شده است خاموش استند؟. چنین سیاستی در قابل ترکیه قابل فهم نیست. صنایع دفاعی کشور ما نیازهای دارد که ما به تلاش آن است تا این مشکل صنایع دفاعی کشور ما را برطرف کنیم".
پیش از این رئیس جمهور ترکیه گفته بود که انقره در صورت لزوم برای استفاده ز سیستم‌های دفاع هوائی اس-400 روسیه آماده است. وی افزود: این سیستم دفاعی است اگر ما از آنها استفاده نکنیم چه کار باید بکنیم؟.

یادآوری می‌کنیم که در ماه دسمبر سال گذشته، ترکیه و روسیه موافقت‌نامه وام را برای خرید اس-400 امضا کردند، در این موافقت‌نامه آمده بود که انقره دو باتری این مجتمع را خریداری خواهد کرد که توسط پرسونل ترکیه تامین خواهد شد هر دو طرف همچنان در مورد همکاری‌های فن‌آوری در زمینه توسعه تولید اس-400 در ترکیه توافق کردند.
ایالات متحده امریکا ونمایندگان سازمان ناتو بارها انقره را برای معامله اس-400 با روسیه انتقاد کرده اند و به این ترتیب وزیر امور خارجه امریکا، گفته است که خرید اس-400 ترکیه می‌تواند برای تامین تحویل دادن جنگنده اف-35 به ترکیه تاثیر بگذارد. و همچنان وزیر امور خارجه ترکیه وعده داده بود که اگر تحویل جنگنده‌های اف-35 برای ترکیه مسدود شود انقره اقدامات تلافی‌جویانه از جمله همکاری در این منطقه با روسیه را انجام خواهد داد.

مرتبط:

اردوغان: در صورت ضرورت از اس-۴۰۰ استفاده میکنیم
اردوغان از واشنگتن خواست تا تعهداتش را نسبت به تحویل F-35 تحقق بخشد
اردوغان: تصمیم امریکا برای پایان دادن کمک به مردم شمال غربی سوریه متناقض است
اردوغان: گزارش های مبنی بر ترورش بر سفر اروپایی او تاثیر نمی گذارد
احتمال سوء قصد به جان اردوغان
اردوغان: جهان اسلام در مقابل اورشلیم ناکام شد
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک
  • نظر