14:04 20 مارچ 2019
کشف مکانیسم سرکوب سرطان توسط نوکلئوتید

کشف مکانیسم سرکوب سرطان توسط نوکلئوتید

© Fotolia / Crevis
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0

دانشمندان دانشگاه کیس وسترن رزرو در ایالات متحده امریکا راه جدیدی برای از بین بردن رشد تومورهای سرطانی با ارائه وکلئوتیدها مصنوعی به سلول‌های ایجاد کرده اند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از Cell Reports ، دانشمندان دانشگاه کیس وسترن رزرو، در ایالات متحده یک مکانسیم جدیدی برای سرکوب رشد تومورهای سرطانی با ارائه نوکلئوتیدهای مصنوعی به سلول های بدخیم ایجاد کرده اند. ونشان می‌دهد که چگونه این مکانیسم داخل تلومرها جا به جا شده و به آنها آسیب می‌رسانند و مانع رشد تومورها می‌شود.


تلومرها به عنوان انتهای کروموزوم نامیده می‌شود و متشکل از تکرار TTAGGG در انسان است. آنها از بین رفتن ژن‌ها در جریان میتوز یا رشتمان جلوگیری می‌کنند. چون دی‌ان‌ای-پلی مرازها قادر به تولید کپی از دی‌ان‌ای از انتهای کروموزوم نیست، اما هر باری که با تکرار همانندسازی تلومرها اتفاق می‌افتد، تلومرها به شدت کوتاه می‌شوند سلول‌ها پیر شده و می‌میرند.
متوقف کردن تلومرها به نظر روش موثری برندای سرطان نیست از آنجا که طی زمان لازم برای تخلیه تلومرها، سلول سرطانی از مکانیسم جایگزین برای افزایش طول انتهای کروموزوم استفاده می کند. بنابراین دانشمندان به روشی دست یافتند که باعث می شود خود تلومرها به ثبات برسند.

پیش از این دانشمندان دانشگاه ملبورن (University of Melbourne) یک مکانیسم ژنتیکی حیاتی را کشف کرده‌اند که نشان می‌دهد چگونه یک ژن سرکوب کننده سرطان مانع رشد تومورها می‌شود.
این دانشمندان نه تنها به شناسایی برخی از سرطان‌های خاص کمک می‌کند بلکه پژوهشگران را به یک مسیر جدید برای درمان‌های هدفمند و ایمن، هدایت می‌کند.
چندین دهه است محققان دریافته‌اند که ژن "پی 5‌3" (p53) و پروتئینی که ژن پی 53 را رمزگذاری می‌کند، عامل اصلی جلوگیری از رشد سرطان است.

مرتبط:

کشف واکسین جدید برای علاج دانه سرطان
پیتزا برای مقابله با سرطان
چطور از مرض سرطان جلوگیری کرد؟
کشف راه نجات بشر از مرض سرطان
کشف علت اصلی گسترش سرطان در جهان
کشف داروی ضد سرطان در چای سبز
علت به آسانی رفع شونده مرض سرطان تثبیت شده است
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک
  • نظر