06:18 24 فبروری 2019
خواست ایران از افغانستان برای قانون‌مندی حضور مهاجران غیرقانونی

خواست ایران از افغانستان برای قانون‌مندی حضور مهاجران غیرقانونی

© Fotolia / Borna_Mir
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 10

دولت ایران از حکومت افغانستان می‌خواهد که طرح قانون‌مندی حضور ۸۰۰ هزار مهاجر غیرقانونی افغان را هرچه سریع تر اجرا کند.

به گزارش اسپوتنیک به اشاره به خبرنامه افغانستان، احمد محمدی‌فر، مدیرکل اموراتباع و مهاجرین خارجی وزارت داخله ایران روز گذشته(چهارشنبه، ۳۰ جوزا) در یک نشست خبری در تهران، با بیان این که ۸۰۰ هزار مهاجر غیرقانونی افغان را شناسایی کرده‌اند، خاطرنشان کرد: دولت افغانستان در مذاکراتی که داشتیم، پذیرفته است که وارد روند قانونمند کردن مهاجرین غیرقانونی شود.
بر اساس خواست مقام‌های وزارت داخله ایران، این مهاجرین غیرقانونی ابتدا باید تثبیت هویت شده و برای‌شان پاسپورت صادر شود تا بتوانند به افغانستان برگردند و پس از آن، به صورت قانونی وارد ایران گردند.
این در حالی است که به گفته محمدی‌فر، علاوه بر ۸۰۰ هزار مهاجر غیرقانونی شناسایی شده، ۴۰۰ هزار مهاجر غیرقانونی دیگر، خانواده‌های کودکانی هستند که بر اساس فرمان تاریخی رهبر این کشور، در مدارس و آموزش‌گاه‌های ایران ثبت‌نام شده و فعلا در مصونیت قرار دارند.


اما مقام‌های سفارت افغانستان می‌گویند، در شرایطی که طرح تثبیت هویت و صدور پاسپورت‌های ماشین‌خوان برای دانشجویان و مهاجرین دارای پاسپورت در جریان است، نیرو و امکانات لازم را برای پیش‌برد طرح جدید را در اختیار ندارند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک