06:35 24 فبروری 2019
در ترکیه انتخابات همزمان ریاست جمهوری و مجلس ترکیه فردا برگزار می‌شود

در ترکیه انتخابات همزمان ریاست جمهوری و مجلس ترکیه امروز برگزار می‌شود

© Sputnik / Hikmet Durgun
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0

انتخابات همزمان ریاست جمهوری و مجلس ترکیه امروز برگزار می‌شود و نتیجه صف آرایی دو ماهه احزاب و چهره های سیاسی این کشور در انتخابات زودهنگام با حضور مردم در پای صندوق های رای رقم می خورد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، در انتخابات ریاست جمهوری امروز، نامزدی که موفق به کسب حداقل۵۰ درصد به اضافه یک رأی از آرا شود، به عنوان رئیس جمهور آتی ترکیه انتخاب خواهد شد. در غیر این صورت دو نامزدی که بیشترین رای را آورده‌اند، به دور دوم انتخابات راه خواهند یافت. مرحله دوم انتخابات در تاریخ ۸ جولای برگزار خواهد شد. احزاب ترکیه شش نامزد برای انتخابات ریاست جمهوری معرفی کردند.
اردوغان از سال ۲۰۰۳ به دنبال کسب نخست‌وزیری و پس از آن در پست ریاست جمهوری اختیارات فوق‌العاده‌ای کسب کرد و سرکوب مخالفان در طرحی موسوم به "پاکسازی" را در پیش گرفت. او با پنج چالشگر در رقابت ریاست جمهوری پر تعداد امروز روبروست.


رقیب اصلی او محرم اینجه، معلم سابق و قانونگذار فعلی است. او یک سکولار از حزب غرب‌گرای مردم جمهوری‌خواه است که قدیمی‌ترین حزب سیاسی ترکیه به حساب می‌آید اما در انتخابات‌های اخیر پس از حزب عدالت و توسعه اردوغان موسوم به آک پارتی قرار گرفته است. به گفته اغلب کارشناسانی که باور دارند انتخابات به مرحله دوم کشیده خواهد شد، رقابت در این مرحله بین اردوغان و اینجه خواهد بود.
دیگر رقیب قدرتمند اردوغان، مرال آکشنر، از اعضای سابق حزب ناسیونالیست حرکت ملی ترکیه است که پس از اعلام حمایت رهبران حزبش از اردوغان و آک‌ پارتی راه جدایی را در پیش گرفت. آکشنر تنها نامزد زن در انتخابات ریاست جمهوری است که با تشکیل حزب "خوب" به ساخت ائتلافی ضد اردوغان امید بسته است.
صلاح‌الدین دمیرتاش، از رهبران حزب کردگرای دموکراتیک خلق، دومین حزب بزرگ پارلمان، از زندان کمپین ریاست جمهوری داشت. او با گذشت ۲۰ ماه از زمان حبسش، در انتظار برگزاری دادگاهی برای رسیدگی به اتهامات مرتبط با تروریسم است. دمیرتاش ۲۰ جون در مطلبی برای نیویورک تایمز نوشت: دولت تاکنون ۱۰۲ مورد تحقیقات را آغاز کرده است ۳۴ پرونده متفاوت علیه من تشکیل داده است. چنانچه اوضاع به همین ترتیب ادامه یابد، به ۱۸۳ سال حبس محکوم می‌شوم.
دو نامزد دیگر ریاست جمهوری ترکیه دوغو پرینچک از جناح چپ ناسیونالیست موسوم به حزب وطن و تملکرم‌اوغلو از حزب سعادت هستند.


واجدین شرایط
۵۶ میلیون شهروند ترک در داخل کشور پای ۱۸۰ هزار صندوق رای می‌روند تا ۶۰۰ نماینده پارلمان و یک رئیس جمهوری را انتخاب کنند. بیش از ۳ میلیون شهروند دارای حق رای ترکیه در خارج از کشور نیز می‌توانند آرا خود را در ۶۰ کشور جهان به صندوق‌های رای بیندازند. در آلمان بیش از یک میلیون و ۴۸۶ هزار شهروند ترک حق رای داشتند که از این میان ۴۹ درصد رای داده‌اند.
تعداد کرسی‌های پارلمانی
انتخابات پارلمانی هم این بار با دوره‌های پیشین تفاوت دارد. در این دور از انتخابات تعداد نمایندگان پارلمان ترکیه از ۵۵۰ تن به ۶۰۰ تن افزایش خواهد یافت. افراد بالای ۱۸ سال می‌توانند کاندیدای انتخابات پارلمانی شوند در حالی که در انتخابات قبلی حداقل سن ۲۵ سال بوده است.
یادآوری می‌کنیم که مردم ترکیه امروز برای انتخابات همزمان ریاست جمهوری و بیست و هفتمین دوره انتخابات مجلس این کشور پای صندوق های رای می روند.
اگر انتخابات ریاست جمهوری ترکیه به دور دوم بکشد، رای گیری این دور، در روز هشتم جولای۲۰۱۸ انجام می شود.

مرتبط:

انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری در ترکیه
اردوغان :روابط ترکیه با آلمان پس از انتخابات المان می تواند به حالت سابق بازگردد
انتخابات زودهنگام در ترکیه بعید نیست
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک