17:05 17 جون 2019
تصویب قانون جدید درمورد «روابط جنسی اجباری» در سویدنتصویب قانون جدید درمورد «روابط جنسی اجباری» در سویدن

تصویب قانون جدید درمورد «روابط جنسی اجباری» در سویدن

CC BY-SA 2.0 / Magnus Johansson / stockholm 4 © Fotolia / Oleksiy Mark
1 / 2
جهان
دریافت لینک کوتاه
1 0 0

پارلمان سویدن در ماه سال جاری قانونی را تصویب کرد که بر اساس آن رابطه جنسی بدون اعلام رضایت صریح هر دو طرف تجاوز یا تعرض جنسی محسوب می‌شود.

به گزارش اسپوتنیک، پولیس سویدن در اطلاعیۀ برای خبرگزاری‌ها این مطلب را منتشر نموده است. این قانون جدید امروز یکشنبه 1 جولای اجرا شده است
پیش از این قانون تجاوز جنسی در سویدن این جرم را در شرایطی تعریف می‌کرد که مسئله خشونت یا زور در میان باشد یا قربانی در موقعیتی آسیب‌پذیر قرار گرفته باشد. قانون جدید اما تصریح می‌کند که طرفین باید یا به شکل زبانی یا با نشان‌دادن زبان بدنیِ آشکار رضایت‌شان از برقراری رابطه جنسی را اعلام کنند.


بنا به این قانون، دیگر "سکوت علامت رضا نیست"، اگر سکس بدون اعلام رضایت صریح صورت بگیرد، در مقوله تجاوز و تعرض خواهد گنجید.
در این قانون آمده است: "اگر شخصی می‌خواهد با کسی رابطه جنسی برقرار کند و نمی‌تواند ابراز کند و یا شرمنده می‌شود و یا علامت‌های مبهم می‌دهد، او باید ابتدا دریابد که آیا طرف مقابل مایل به انجام این کار است یا خیر".
قانون جدید دو جرم جدید تعریف کرده است: "تجاوز سهل‌انگارانه" یا از سر بی‌پروایی و "تعرض جنسی سهل‌انگارانه زیر سن" که مجازات هر کدام تا چهارسال حبس می‌تواند باشد.
عفو بین‌الملل از این قانون استقبال کرده است. با این حال، آنا بلوس، یکی از پژوهشگران حقوق زنان این نهاد بین‌المللی مدافع حقوق بشر می‌گوید در سرتاسر اروپا با تصویب این قانون در سویدن تنها 10 کشور وجود دارند که سکس بدون رضایت را تجاوز جنسی می‌دانند.

مرتبط:

در اندونیزیا امام طرفدار شریعت به اتهام روابط جنسی محاکمه میشود
رسوای های روابط جنسی روسای جمهور امریکا
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک
  • نظر