10:00 14 جون 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
103
ما را در دنبال کنید

سفیر افغانستان در روسیه در نشست با نمایندگان حزب لیبرال دموکرات روسیه در مجلس دوما گفته است که به رسمیت شناختن دولت افغانستان توسط اتحادیه جماهیر شوروی در سال 1978 و سپس ورود نظامیان شوروی به افغانستان یک اشتباه بوده و مردم افغانستان هنوز هم منتظر عذرخواهی از طرف نیروهای شوروی استند.

به گزارش اسپوتنیک، داکتر عبدالقیوم کوچی، سفیر کبیر جمهوری اسلامی افغانستان در روسیه در نشستی که با نمایندگان حزب لیبرال دموکرات روسیه در مجلس دومای این کشور داشت، گفت: "ما علاقه‌مند استیم که رابطه ما با روسیه توسعه یابد و اشتباهات گذشته تکرار نشود. به عنوان مثال اشتباهات که در سال 1979 صورت گرفت و در سال 1978 (در افغانستان) نیروهای چپی به قدرت رسیدند که در واقع آنها نیروهای چپی نبودند، آنها تنها یک آرزو داشتند — رسیدن به قدرت.با به رسمیت شناختن دولت امین و تره‌کی که یک دولت مستقل نه بلکه یک دولت دست نشانده بود، اتحاد جماهیر شوروی اشتباه اول را انجام داد.


اشتباه دوم — ورود نیروهای اتحاد جماهیر شوروی به افغانستان بود، زیرا با ورود این نیروها در افغانستان، بیش از 2 میلیون افغان و تعداد زیادی از سربازان اتحاد جماهیر شوروی در نتیجه جنگ‌ها کشته شدند. در نتیجه این همه زیر ساخت‌ها کشور ما نابود شد. ملت ما آنچه که ما آنرا جهاد بزرگ می‌خوانیم، انجام می‌داد".
کوچی افزود: "چنین حوادث بین کشورهای همسایه رخ می‌دهد اما در حال حاضر انتظار داریم تا دولت روسیه از مردم افغانستان معذرت خواهی کند و این بیانیه می‌تواند باعث تحکیم و تقویت روابط ما شود."

مرتبط:

کوچی: سازمان شانگهای در وادار ساختن طالبان به مذاکره نقش اساسی دارد
کوچی: نیروهای نظامی افغان بدون کمک امریکا قادر به مبارزه با داعش و طالب هستند
قیوم کوچی طالبان را علم برداران واقعی مردم افغانستان دانست
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر