06:02 19 مارچ 2019
مذاکرات غیر مستقیم طالبان با مقامات امریکا

تایید مذاکرات غیر مستقیم طالبان با مقامات امریکا

© AFP 2018 / Noorullah Shirzada
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0

یک مذاکره کننده گروه طالبان گفته که نمایندگان این گروه تا کنون چند بار با مقام‌های امریکایی در یک هوتل در دوحه، پایتخت قطر ملاقات کرده اند.

به گزارش اسپوتنیک، به نقل از شبکه خبری ان‌بی‌سی، سه تن از فرماندهان طالبان افغانستان گفتند، مقام‌های امریکایی در بحبوحه تلاش‌ها برای اتمام جنگ طولانی در افغانستان با اعضای سابق طالبان دیدار می‌کنند.
به گفته منابع مطلع طالبان، این مذاکرات در افغانستان، قطر و امارات انجام شده است.
به گفته یکی از منابع، هیات‌های طالبان با مشارکت پنج تن امریکایی درشماری از نشست‌های دوحه قطر گفت‌وگو داشتند. یکی از شرکت‌کنندگان نشست دوحه می‌گوید، در داخل و خارج از محل برگزاری نشست که در یک هتل بود، تدابیر امنیتی شدیدی اجرا شد.
این اعضای طالبان در بحبوحه نگرانی از امنیت جانشان، تلاش دارند تا از سوی سرویس‌های اطلاعاتی روسیه، چین و کشورهای عربی شناسایی نشوند.
به گفته این منبع، علت انتخاب هتل‌ها این است که مقام‌های طالبان و اآمریکا به یکدیگر اعتماد ندارند. 

اظهارات این اعضای طالبان که هیچکدام نخواستند نامشان فاش شود، از سوی ان‌بی‌سی نیوز تایید نشده است.
طالبان برای مذاکره، به شبکه‌ای از فرماندهان سابق و رهبران سیاسی خود اتکا دارد که برخی از آنان قبلا از سوی افغانستان و یا آمریکا زندانی شده بودند و دیگر نقش فعال ندارند.
وزارت خارجه امریکا برگزاری این نشست‌ها را مستقیما تایید نکرد اما گفت دولت ترامپ مایل به حل و فصل از درگیری است.
در بیانیه سخنگوی وزارت خارجه امریکا آمده است: ایالات متحده در رایزنی نزدیک با دولت افغانستان، تمام‌ راه‌هایی که به پیشرفت روند صلح کمک کند، مورد بررسی قرار می‌دهد.
روزنامه نیوریورک تایمز روز قبل گزارش داد که «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری امریکا به دیپلمات های ارشد خود دستور داده تا پس از این به دنبال مذاکرات مستقیم با گروه طالبان باشند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک
  • نظر