12:27 25 مارچ 2019
اقلیم در جهان بدتر شده میرود

اقلیم در جهان بدتر شده میرود

Nikolay Grigoriev
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0

سال 2017 به یکی از گرم ترین سال ها در تاریخ مطالعات هواشناسی مبدل گشته است، در این باره اداره مسایل اقلیمی امریکا (NOAA) خبر داده است. دانشمندان راجع به ادامه گرم شدن جهانی اقلیم هشدار میدهند.

کریستوف فون ایحورون (Christoph von Eichhorn) طی مقاله منتشره در نشریه «Suddeutsche Zeitung » جرمنی مینویسد:

— در قطب شما پروسه گرم شدن اقلیم بطور محسوس، نسبت به مناطق گرمتر، بیشتر می باشد؛

— در برخی مناطق شرق نزدیک در سال 2017 یک قطره باران هم نباریده است؛

— در سال روان این تمایل میتواند ادامه یابد — تابستان سال 2018 همین اکنون تعداد کثیری ریکاردها قایم کرده است.

سال گذشته به یکی از گرم ترین سال ها در تاریخ مطالعات هواشناسی مبدل گشته است. طبق معلومات اداره مسایل اقلیمی امریکا (NOAA)، سال 2017، حداقل، یکی از سه سال بسیار خشک شمرده شده است. اداره مسایل اقلیمی امریکا (NOAA) در روز چهارشنبه گذشته تحلیل مفصل اقلیم طی سال گذشته منتشر ساخته است. به گفته محققین، در تمام جهان ادامه گرم شدن جهانی اقلیم محسوس بود.

تغییرات جوی چگونه بر صحت باشندگان زمین تائثیر میکنند
© AFP 2018 / Diana Ulloa
تغییرات جوی چگونه بر صحت باشندگان زمین تائثیر میکنند

— سال های 2014-2017 از آغاز مطالعات مربوطه به گرم ترین سال ها مبدل گشتند؛

— در سال 2017 درجه حرارات در جهان به اندازه 43،0 درجه به مقایسه سال های 1982-2010 افزایش یافت؛

— آب در اقیانوس ها به اساس درجه حرارت ریکارد قایم کرد — گرم شدن آب، نسبت به درجه حرارت هوا، به سرعت افزایش می یابد؛

— درجات بلند حرارت، منجمله، ریف های مرجانی را تهدید میکند و طی سه سال گذشته از بین رفتن کتلوی مرجان های سنگی مشاهده شده است؛

— سطح ابحار شش سال پی هم بالا میرود، طی 25 سال سطح آب بحر به اندازه 7،7 سانتی متر بالا رفته است،

— همه یخبندان های جهان در مجموع، احتمالاً، در جریان 38 سال کتله شان را از دست میدهند.

اقلیم در جهان بدتر شده میرود
© Sputnik / Ivan Zajarchenko
اقلیم در جهان بدتر شده میرود

اقلیم شناسان امریکایی توجه بیشتر به وضع در قطب شمال مبذول میدارند. به گفته آنها، درجه حرارت در قطب شمال دو برابر سریعتر، نسبت به، عرض البلدهای معتدل افزایش می یابد. برخی بحیره های قطبی، منجمله بحیره بارینتس، در سال 2017 به اندازه سه درجه به مقایسه مطالعات چندیدن ساله، گرمتر شده بود. درجه حرارت در شمال-شرق الاسکا ریکارد جدید قایم کرده: در سال گذشته در آنجا آتش سوزی ها در ساحه 410 هزار هکتار ثبت شده که به اندازه یک چهارم از مساحت برلین، بیشتر می باشد.

اقلیم در جهان بدتر شده میرود
© AP Photo / Marcio Jose Sanchez
اقلیم در جهان بدتر شده میرود

شرق نزدیک نیز، به نوبه خود، با خشکسالی مبارزه میکرد. در برخی مناطق سوریه، لبنان و اسرائیل در سال گذشته یک قطره باران هم نباریده است. در اروپا سال گذشته از نقطه نظر درجه حرارت بلند به پنجمین سال در طول تاریخ مطالعات هواشناسی مبدل گشت.

گزارش اقلیم شناسان امریکایی معلومات عین سند همکاران آنها از سازمان ملل متحد در سال 2017 که در ماه مارچ منتشر شده، تائید میکند. به گفته آنها، درجه حرارت متوسط در جهان در سال گذشته به اندازه 1،1 درجه به مقایسه زمان قبل از آغاز صنعتی شدن افزایش یافته است.

اقلیم در جهان بدتر شده میرود
© AP Photo / Koji Sasahara
اقلیم در جهان بدتر شده میرود

در جاپان کارشناسان در این مورد اتفاق نظر دارند که 9 سال گرمتر از همه در طول تاریخ مطالعات هواشناسی بعد از سال 2005 ثبت شده اند. این تمایل میتواند ادامه یابد: در ماه جولای، به اساس معلومات « NOAA »، در سراسر جهان 118 ریکارد کامل حرارتی قایم شده اند. در جرمنی سال 2018 میتواند، نسبت به سال 2003، گرمتر ثابت گردد. در برخی مناطق از ماه اپریل بارندگی ثبت نشده که برای حاصلات عواقب فاجعه بار در قبال خواهد داشت.

بسیاری کشورها، از جمله افغانستان، با خشکسالی و گرما مواجه اند که برای این کشور جنگ زده مشکلات اضافی بوجود می آورد. کالیفورنیای جنوبی و قسمت های شرقی کانادا، سکندنیویا و شرق نزدیک نیز از گرما متضرر گردیده اند. حتی در سواحل شمالی روسیه درجه حرارت بیش از 30 درجه ثبت شده است.

 

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک
  • نظر