06:28 19 مارچ 2019
افسانه ها از بی خطربودن قلیان رد شدافسانه ها از بی خطربودن قلیان رد شد

افسانه های بی خطربودن قلیان رد شد

© Sputnik / Iliya Pitalev © Sputnik / Valery Melnikov
1 / 2
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 10

گروهی از دانشمندان انستیتوت کالیفرنیای امریکا ثابت نمودند که خطرات ناشی ازکشیدن قلیان در مقایسه با کشیدن سگرت یکسان است.

به گزارش اسپوتنیک، مقاله مربوط به این تحقیق در سایت دانشگاه کالیفرنیا منتشر شده است. دانشمندان آزمایشات شان را بر روی 48 تن افراد داوطلب که در جریان 30 دقیقه متواتر مصروف کشیدن قلیان بودند؛ انجام دادند. دانشمندان در طول این مدت؛ ضربان قلب، فشار خون، سطح نیکوتین در خون آنها را قبل و بعد از کشیدن قلیان اندازه گیری نمودند.
ثابت شد که با یک بار کشیدن قلیان ضربان قلب16 ضربه در یک دقیقه افزایش یافته و فشار خون بلند می رود. علاوه براین کشیدن قلیان " سفتی" شریان ها را افزایش داده وخطر ابتلا به بیماری های قلبی — عروقی را به همراه دارد.

این داده ها با آزمایشات افرادی که عادت به سیگار کشیدن دارند یکسان است و این اعتقاد "که قلیان برای سلامت کمتر مضر است" را رد می کند.
همچنین در تنباکوی قلیان از مواد کیمیاوی استفاده می شود که قانون منع قرار داده و این مواد می تواند انسان را با بیماری های خطرناک سردچار نماید.
دانشمندان امیدوارند که تحقیقات آنها توجه جامعه را به مصرف بیش از حد قلیان جلب نماید تا باشد که قوانین تولیدات دخانیات تنظیم شود.

 

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک
  • نظر