05:45 24 اکتوبر 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

آیا «طوفان سرخ» واقعی برپا میشود؟ نیروهای بحریه روسیه بازگشته اند. آیا امریکا و ناتو به این آماده اند؟

جارید کیلیر (Jared Keller) در مقاله منتشره در نشریه «The National Interest»، چاپ امریکا می نویسد، قوای بحریه نظامی — بحری روسیه و نیروهای بحریه نظامی — بحری چین در پنج سال اخیر فعالیت هرچه بیشتر در اتلانتیک شمالی از خود نشان میدهند که باعث بوجودآمدن ضرورت بازگشت ترکیب قوماندانی نیروهای بحری امریکا به «طرز تفکر مسابقوی» میگردد، این مطلب را در روز دوشنبه رئیس قوماندانی نیروهای بحری ادمیرال جان ریچاردسون (John Richardson) اظهار داشت. «صحبت راجع به «فعالیت» هرچه بلند، نسبت به آن که ما در 25 سال گذشته دیدیم، مطرح می باشد» — ریچاردسون این مطلب را در مصاحبه با رادیوی «صدای امریکا» اظهار داشت و مقصد او فعالیت نیروهای بحریه نظامی روسیه در اتلانتیک شمالی بود. ادمیرال افزود، برعلاوه این، نیروهای بحریه نظامی — بحری چین برای ما از نقطه نظر تهدید نظامی — بحری رقیب محسوب میشود.

نیروهای بحری امریکا جهت جنگ با روسیه در اتلانتیک شمالی آمادگی میگیرند
© Sputnik / The press service of the Ministry of defense of the Russian Federation
نیروهای بحری امریکا جهت جنگ با روسیه در اتلانتیک شمالی آمادگی میگیرند

وایس ادمیرال چارلز ریچارد، رهبر جدید بحریه تحت البحری امریکا و قوماندانی تحت البحری پیمان، در تاریخ 3 اگست این مفکوره را به شکل شدیدالحن بیان داشت:«برای نبرد آماده شوید!»

او گفت:«این جهت ادمیرال توفالو و همچنان جهت من بود. فقط به کمک آمادگی برای نبرد ما میتوانیم به این امیداورا باشیم، تا از آن جلوگیری نمائیم. و اگر ما نتوانیم از آن جلوگیری نمائیم، پس ملت ما از ما پیروزی انتظار دارد و آن را مطالبه میکند. ما نباید این امیدها را بازی دهیم!»

چنین هشدارهای ادمیرال آن تهدید را منعکس می سازد که در استراتیژی امنیت ملی سال 2018 (2018 National Defense Strategy)، تعیین شده که در آن از نظامیان امریکا فوکس عمده بر رقابت با «چنان ابرقدرت ها» مانند روسیه و چین، نه مبارزه با تروریزم، مطالبه شده است.

در ماه می سال روان نیروهای بحری امریکا راجع به از سرگیری فعالیت بحریه شماره دوم برای تحقق نظارت در بحر در امتداد سواحل شرقی امریکا و همچنان تمام اقیانوس اتلانتیک برای مقابله با تهدید روبه افزایش با درنظرداشت آن عظمت طلبی های مسکو که با آن متحدین در ناتو مواجه میگردند، اعلام داشتند.

کارمند اداره نظامی — بحری در صحبت با خبرنگار نشریه خبری انتیرنیتی Task & Purpose اظهار داشت:« رهبری نیروهای بحری ما به وضاحت راجع به این ضرورت صحبت میکنند، تا هر سرباز برخورد خود را تغییر دهد و برای رقابت بزرگ آماده باشد».

باوجود خطر بزرگ که فعالیت تحت البحری های چین در اتلانتیک شمالی به بار می آورند، نیروهای مسلح دارای قابلیت بیشتر محاربوی روسیه باعث نگرانی افراد بحری امریکا میگردند.

در سال 2016 ادمیرال جیمس فوگو-سوم (James Foggo III)، تشنج در مناسبات بین روسیه و ایالات متحده را «نبرد چهارم در اتلانتیک» نامید. او گفت، تحت البحری های روسی در اتلانتیک رفت و آمد مینمایند، آنها استحکام دفاع ما را آزمایش میکنند و به سلطه دولت ما در ابحار چلنج میدهند و ساحه پیچیده محاربوی زیرآبی را برای نبرد آماده می سازند که به آنها در هر منازعه آینده برتری میدهد.

نیروهای بحری امریکا جهت جنگ با روسیه در اتلانتیک شمالی آمادگی میگیرند
© Sputnik / Vitaliy Ankov
نیروهای بحری امریکا جهت جنگ با روسیه در اتلانتیک شمالی آمادگی میگیرند

نباید تهدید روزافزون از جانب نیروهای بحری اردوی آزادی بخش مردمی چین را که طی ده سال اخیر با سرعت زیاد ترکیب بحریه زیرآبی را افزایش داده و طبق معلومات وزارت دفاع، در اختیار آن تا سال 2020 70 تحت البحری قرار خواهند داشت، نادیده گرفت.

اما در پنتاگون، حداقل، یک کارمند وجود دارد که بر او حوادث اخیر در اتلانتیک تائثیر خاص بجا نگذاشته است. وقتیکه در روز پنجشنبه از جیمس میتیس وزیر دفاع سوال راجع به مصاحبه ریچاردسون با رادیوی «صدای امریکا» پرسیده شد، او از آن شانه خالی کرد.

او گفت:« ما بر هر تحت البحری نظارت میکنیم. این باعث نگرانی من نمیشود».

نیروهای بحری امریکا جهت جنگ با روسیه در اتلانتیک شمالی آمادگی میگیرند
© AP Photo / J. Scott Applewhite
نیروهای بحری امریکا جهت جنگ با روسیه در اتلانتیک شمالی آمادگی میگیرند

 

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر