15:16 19 جون 2019
اعتراض جاپان به روسیهاعتراض جاپان به روسیه

اعتراض جاپان به روسیه

© Sputnik / Iliya Pitalev © Sputnik / Ekaterina Chesnokova
1 / 2
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0

جاپان به خاطر برگزاری مراسم یادبود از پایان جنگ جهانی دوم در جزایر کوریل و تقویت نیروهای نظامی روسیه در چهار جزیره شمالی نامه اعتراضی به مسکو ارسال نموده است.

به گزارش اسپوتنیک، وشیهیده سوگا ، سخنگوی دولت جاپان، در یک کنفرانس مطبوعاتی گفته است که تقویت نیروهای نظامی روسیه در چهار جزیره شمالی (همانطور که در جاپان به نام " کوناشیر، هوبومان، شیکوتان و ایتوروپ") نامیده می‌شود با موقعیت کشور ما همخوانی ندارد و ما از همچمو روش‌ها اعتراض داریم، و اعتراض خود را به مسکو ارسال نمودیم.


روابط روسیه و جاپان چندین دهه است که تحت‌الشعاع مناقشه ارضی دو کشور بر سر چهار جزیره که در خاتمه جنگ جهانی دوم است.
این جزایر در روسیه با اسم مجمع الجزایر کوریل شناخته می‌شوند.
پیش از این، دبیرکل کابینه وزرای دولت جاپان نیز در رابطه با استقرار جنگنده‌های سوخوی-35 در جزیره "ایتوروپ" (از مجموعه جزایر کوریل جنوبی) به روسیه اعتراض کرده است.
این مقام بلند پایه گفت، دولت جاپان از طریق سفارت خود در مسکو، نامه اعتراضآمیزی در این رابطه به وزارت امور خارجه روسیه ارائه داده است.
به گفته سوگا، دولت جاپان به گفت‌وگوهای مفید و فعال خود با طرف روسی برای حل و فصل مسائل مربوط به تعلق چهار جزایری شمالی از مجموع جزایر کوریل جنوبی و انعقاد پیمان صلح با روسیه ادامه خواهد داد.
روسیه و جاپان با وجود گذشت بیش از 70 سال از جنگ جهانی دوم، هنوز موافقت‌نامه صلح امضا نکرده اند زیرا توکیو امضای موافقت‌نامه را مشروط به واگذاری جزایر کوریل جنوبی کرده است که در پایان جنگ به تصرف نیروهای اتحاد جماهیر شوروی درآمده است و روسیه نیز وضعیت کنونی را به عنوان پیامدهای جنگ جهانی دوم تمام شده و غیرقابل بازگشت می‌داند.

مرتبط:

پرواز جنگنده‌های جدید روسی به جزیرۀ مورد مناقشه جاپان و روسیه+ویدیو
نخست وزیر جاپان: تقویت اعتماد به روسیه منجر به معاهده صلح خواهد شد
جاپان باید به توافقنامه با روسیه پابند باشد
روسیه برای جاپان در باره فعالیت این کشور در کوریل جنوبی پیشنهاد داد
وزارت خارجه جاپان: افزایش حضور نظامی روسیه در جزایر کوریل خلاف موضع توکیو است
گام های دوستی روسیه و جاپان با رزمایش مشترک آغاز شد
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک
  • نظر