05:04 25 فبروری 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 01
ما را در دنبال کنید

وزیرامور خارجه پاکستان می‌گوید که آسلام‌آباد خواهان داشتن روابط خوب با ایالات متحده امریکا است و باید این روابط بربنیاد احترام و منفعت دوطرف باشد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، پس از آن که امریکا کمک‌های نظامی‌اش را به پاکستان قطع کرد، این تصمیم امریکا واکنش‌هایی را از وزارت خارجه پاکستان به همراه داشت.
شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان، در واکنش به این تصمیم امریکا، گفت وی در باره قطع 300 میلیون دالر کمک‌های نظامی امریکا با مایک پمپئو وزیرامور خارجه امریکا که قرار است روز چهارشنبه به پاکستان برود گفتگو خواهد کرد.
گزارش‌ها می‌رسانند که نبود هرگونه اقدام از سوی پاکستان در برابر طالبان افغان که از خاک پاکستان فعالیت می‌کنند یکی از علت‌های مهم این تصمیم امریکا را می‌سازد.


آقای قریشی یک شنبه شب به خبرنگاران گفت: "پنجم سپتمبر مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا به پاکستان خواهد آمد و ما فرصتی برای نشستن با او را خواهیم داشت و گفتگوهایی با او خواهیم داشت".
او افزود: "ما احترام متقابل را در نظر خواهیم داشت و به پیش خواهیم رفت".
گزارش‌های رسانه‌های پاکستان می‌رسانند که مقام‌های این کشور تصمیم گرفته‌اند در بارۀ قطع کمک‌های امریکا به گونۀ جدی واکنش نشان ندهند و انتظار آمدن وزیر خارجه امریکا به پاکستان را می‌کشند.
وزیر خارجه پاکستان می‌گوید این مقدار پول هزینه‌ای است که پاکستان در مبارزه با تروریسم پرداخته است.
او گفت: "این کمک نیست. این پول ما است که ما در مبارزه با هراس افگنی مصرف کرده ایم".هرچند آقای قریشی از واکنش جدی در رابطه با تصمیم ایالات متحده خود داری کرد اما گفت پاکستان نگرانی‌های ایالات متحده را درک می‌کند و نیز نگرانی‌های خودش را با مایک پمپئو شریک خواهد ساخت.
این در حالی است که روز گذشته، ایالات متحده اعلام کرد که کمک‌ 300 میلیون دالری اش به پاکستان را بدلیل عدم رضایتش از نحوۀ مبارزه اسلام آباد با تروریسم قطع کرده است.
نظامیان امریکایی به این باور استند که قطع این کمک‌ها بر اسلام آباد فشار خواهد آورد تا گروه‌های هراس‌افگن را بی‌هیچ تبعیضی آماج قرار دهد.
مقام‌های امریکایی بارها پاکستان را به بازی دوگانه متهم کرده اند و گفته اند که پاکستان به گونۀ مخفیانه برای شورشیان طالبان افغان و جنگجویان گروه حقانی که جنگ 17 ساله را در برابر حکومت ایالات متحده پشتیبانی می‌کنند پناهگاه‌های امن را مهیا ساخته است.
اما پاکستان همیشه این ادعاها را رد کرده است.
این در حالی است که روزنامه دان پاکستان روز دوشنبه مخالفتش را با تصمیم ادارۀ ترمپ اظهار کرد. در سفر وزیرخارجه امریکا برای گفتگو با رهبری پاکستان وی را مقام ارشد نظامی امریکا به شمول جنرال جوزف دنفورد، رییس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده، همراهی خواهد کرد.

مرتبط:

دو چهرۀ تاثیر گذار دولت امریکا به پاکستان می‌روند
پیروزی عمران خان در پاکستان – ضربه جدی بر امریکا و خبر خوش برای مسکو
توقف همکاری نظامی امریکا با پاکستان
امریکا: پاکستان باید فشار بیشتر بر طالبان وارد کند
پاکستان: امریکا داعش را به مرز های افغانستان منتقل کرد
لغو کمک 300 میلیون دالری امریکا به پاکستان
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر