05:31 13 اگست 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 30
ما را در دنبال کنید

نخست وزیر پاکستان گفته است که کشورش در نظر دارد تا برای مهاجران افغان مقیم آن کشور، تابعیت پاکستانی دهد .

به گزارش اسپوتنیک، نخست عمران خان، وزیر جدید پاکستان، در یک گردهمایی در شهر کراچی با اشاره به تعامل کشورهای اروپایی و امریکا با مهاجران گفت که به آن افغان‌هایی که فرزندان‌شان در پاکستان زاده و بزرگ شده اند، تابعیت پاکستان را می‌دهد.

وی افزود:"در هر کشور جهان این کار می‌شود، پس ما چرا این ظلم را بر مهاجرین روا داریم، آنان نیز انسان اند. چرا آنان را اینقدر محروم نگه داشته ایم".

نخست وزیر پاکستان تصریح نمود:" در کراچی دو و نیم میلیون افغان و بنگالی زندگی می‌کنند و به آنان تذکره و پاسپورت داده نمی‌شود. آنان تن به کارهای شاقه می‌دهند و در بدل آن پول کم به آنان داده می‌شود. از اینرو در کراچی یک طبقه محروم پیدا شده است و این افراد گاهی دست به جنایت می‌زنند". 

عمران خان گفت که به صفت نخست وزیر پاکستان، دادن تابعیت به این مهاجرین یکی از اولویت‌های کاری وی خواهد بود.

پس از پیروزی در انتخابات ماه گذشته در پاکستان، عمران خان در نخستین سخنرانی اش گفت که خواستار آزادی رفت و آمد در مرزهای افغانستان و پاکستان است تا به گفته وی مردم دو کشور بتوانند مانند کشورهای اروپایی آزادانه به دو سوی مرز رفت و آمد کنند.

کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهندگان گزارش داده است که هم اکنون حدود 1.4 میلیون مهاجر افغان دارای مدارک اقامت و کم و بیش 400 هزار مهاجر دیگر دیگر بدون مدارک اقامت در پاکستان زندگی می‌کنند.

بر بنیاد آمار ملل متحد از سال 2002 تا حال حدود 4.36 میلیون مهاجر افغان داوطلبانه از پاکستان به کشور شان برگشت کرده اند.

 

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر