16:05 19 جون 2019
امریکا در انتظار امضای قرارداد جدید هسته‌ای با ایران

امریکا در انتظار امضای قرارداد جدید هسته‌ای با ایران

© AFP 2019 / Carlos Barria
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 10

امریکا قصد دارد قرارداد جدیدی را با ایران به امضا برساند که علاوه بر برنامهٔ هسته‌ای ایران، برنامهٔ تولید راکت‌های بالستیک در این کشور را نیز در بر بگیرد.

به گزارش اسپوتنیک، برایان هوک، نمایندهٔ ویژه وزارت خارجه امریکا در امور ایران روز چهارشنبه ۱۹ سپتمبر در سخنرانی‌اش در یکی از انستیتوت‌های واشنگتن گفته است که امریکا در تلاش امضای قرارداد جدید با ایران می‌باشد.

وی همچنان گفته است که با وجود اعلامیه‌های دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده امریکا و مایک پامپیو، وزیر خارجه این کشور مبنی بر آماده‌بودن برای ملاقات با مقامات ایرانی، تهران علاقمند برگزاری مذاکرات نیست.

به گفتهٔ وی، واشنگتن به‌طور آشکار اعلام کرد که آمادهٔ مذاکرات با ایران است، اما آیت‌الله خمینی، رهبر مذهبی ایران، حسن روحانی، رئیس جمهور و جواد ظریف، وزیر خارجه ایران "اشاره نمودند که آنها علاقمند مذارکرات نمی‌باشند".

برایان هوک افزوده است: "این موقف آنهاست و ما آنر احترام می‌کنیم".

قبل از این، در ماه جاری دونالد ترامپ اعلام نموده بود که احتمال برگزاری مذارکرات با جانب ایرانی، بستگی به تهران دارد، نه به وی.

به تاریخ ۸ می، دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا خبر خروج واشنگتن از توافقنامه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را اعلام نمود. این توافقنامه موجب محدودیت در فعالیت های هسته‌ای ایران و جلوگیری از اقدامات یکجانبه امریکا و شورای امنیت سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا در تحریم های یکطرفه می باشد.

مرتبط:

تهدید امریکا به کشور های همکار با ایران
نتانیاهو کشورهای اروپایی را به سیاست "ترحم" بر ایران متهم کرد
پوتین در باره عواقب خروج امریکا از برجام سخن زد
انتقاد روحانی از بسته پیشنهادی اروپا برای حفظ برجام
نماینده ایران در سازمان ملل: عملیات نظامی امریکا در سوریه غیرقانونی است
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک
  • نظر