00:08 26 جنوری 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 10
ما را در دنبال کنید

نخست‌وزیر ایالت نوردراین-وستفالن و شهردار شهر کلن آلمان از شرکت در مراسم افتتاح مسجد جدید با حضور رئیس جمهور ترکیه، خودداری نمودند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از آژانس خبری آلمانی دویچه وله، آرمین لاشیت، نخست‌وزیر ایالت نوردراین-وستفالن و هنریتا ریکر، شهردار شهر کلن در آلمان، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه را در مراسم افتتاح مسجد جدید در شهر کلن همراهی نکردند.

در گزارش آمده است که آرمین لاشیت در میدان هوایی شهر کلن با اردوغان دیدار نموده است اما از رفتن با وی به مراسم افتتاح مسجد جدید خودداری کرده است. نخست‌وزیر ایالت نوردراین-وستفالن آلمان گفته است که با اشتراک وی، این مراسم به یک "رویداد بسیار سیاسی" تبدیل خواهد شد.

هنریتا ریکر گفته است که وی روز جمعه (۲۸ سپتمبر) برای اشتراک در مراسم افتتاح مسجد جدید یک دعوتنامهٔ غیر رسمی بدست آورده بود. به گفتهٔ سخنگوی وی، آنها این دعوت را به عنوان یک دعوت دیروقت و غیرجدی پنداشته اند.

اردوغان با سخنرانی در میدان این مسجد، از سفر رسمی دو روزه اش به آلمان نتیجه‌گیری نموده، آنرا موفقانه نامید.

به گفته اردوغان، وی در این سفر با رئیس جمهور و نخست‌وزیر آلمان ملاقات نموده و روی موارد مختلف به‌شمول مبارزه با نژادپرستی و اسلام‌هراسی، بحث نموده است.

مسجد جدید در شهر کلن آلمان یکی از بزرگ‌ترین مسجدهای اروپا می‌باشد که در گنجایش ۱۱۰۰ نمازگذار را دارد. اعمار این مسجد ۳۰ میلیون یورو هزینه برداشته که توسط جناح ترکی پرداخته شده است.    

مرتبط:

آلمان به سازمانده احتمالی کودتا در ترکیه پناهندگی داد
آلمان ازاتهامات ترکیه علیه مدافعان حقوق بشر آلمان نگران است
بازداشت دو شهروند دیگر آلمان در ترکیه
درخواست پناهندگی بیش از شش هزار شهروند ترکیه از آلمان
صدراعظم ترکیه ملاقات با وزیر خارجه آلمان را لغو کرد
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک
  • نظر