09:25 20 جون 2019
، دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا

ترامپ عنقریب قاتل خاشقجی را اعلام می نماید

© AFP 2019 / Jim Watson
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 20

ترامپ امروز اعلام کرد دو روز بعد مشخص خواهد کرد که چه کسی قتل خاشقچی را مرتکب شده است.

اسپوتنیک به نقل از العالم، ترامپ در حالی وعده کرده است که تا سه شنبه قاتل خاشقچی را معرفی خواهد کرد که در خلال یک ماه گذشته تمام قد در کنار بن سلمان ایستاد و از او در مقابل اتهام قتل خاشقچی دفاع کرد.

حالا و برای اولین بار ترامپ در صداقت بن سلمان تشکیک کرده و رسما اعلام کرده بن سلمان بار ها و از جمله چندین روز پیش به وی گفته است نقشی در قتل خاشقچی نداشته است، اما نمی داند دروغ گفته یا نه؟ اینکه در دیدار ترامپ، پامپئو و رئیس سیا که معتقد است قتل کار بن سلمان بوده است چه گذشته که به تردید ترامپ در صداقت بن سلمان منجر شده مساله ای است که گذر زمان نشان خواهد داد، اما اینکه بالاخره ترامپ هم به این نتیجه رسیده است که تمام تمام گفته های بن سلمان واقعی نیست بسیار قابل تامل و توجه است.
با توجه به وعده ترامپ در معرفی قاتل خاشقچی در سه شنبه از یک سو و با عنایت به تاکید او مبنی بر اینکه در این ماجرا آمریکا با یک هم پیمان مواجه است و این هم پیمان از هر بحرانی برای او مهم تر است از سوی دیگر، به نظر می رسد در روز سه شنبه نیز ترامپ همچون گذشته از بن سلمان دفاع کند و احتمالا بر این نکته تاکید کند که بن سلمان در آوردن خاشقچی به کنسولگری نقش داشته و حتی دستور تادیب او را داده است اما دستور قتل را شخصا صادر نکرده است!
تاکیدات مدام ترامپ بر نقش سعودی در استقرار و ثبات منطقه و اهمیت حکومت سلمانی در خرید سلاح از امریکا احتمال معرفی بن سلمان به عنوان امر قتل را دور از ذهن نشان می دهد اما چنانکه به فرضی بعید از ذهن این مساله صورت واقع به خود بگیرد معنای آن این است که تاریخ انقضای هر دو پسر سلمان یعنی محمد و خالد به سر آمده و در واقع حمایت های امریکا بر خانواده ای غیر از خانواده سلمانی متمرکز خواهد شد.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک
  • نظر