05:01 13 جون 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

به گفته رهبر حزب لیبرال دیموکرات روسیه، هدف از شعله‌ور ساختن جنگ در افغانستان، ایجاد نزاع میان اتحاد شوروی سابق و جهان اسلام بوده است.

به گزارش اسپوتنیک، ولادیمیر ژیرینوفسکی، رهبر حزب لیبرال دیموکرات روسیه که در اجلاس پارلمانی این کشور که به مناسبت سی سالگی اخراج نیروهای شوروی از افغانستان، برگزار شده بود، اشتراک نموده، توضیح داد که کی آغازگر این درگیری خونین بود و کی از جنگ افغانستان فایده بر می‌داشت.

به باور وی، ایالات متحده امریکا آگانه به مجاهدین افغان کمک می‌کرد و با ایجاد اختلافات مدنی تقلبی در جمهوری افغانستان، اتحاد شوروی را به مداخله نظامی تحریک می‌کرد.

به گفته ژیرینوفسکی، در پایان دهه هفتاد، زبیگنیف بژزینسکی که از اتحاد جماهیر شوروی نفرت داشت، به عنوان مشاور امنیت ملی جیمی کارتر، رئیس جمهور آنزمان امریکا مقرر شد، به دستور بژزینسکی ایالات متحده امریکا از مخالفین رژیم آنزمان که طرفدار شوروی بود، حمایت نظامی نمود.بدین ترتیب، ایالات متحده امریکا شوروی را مجبور ساخت تا به افغانستان تهاجم کند و برای کمک به مقامات رسمی این جمهوریت بیاید. هدف از این کار، ایجاد نزاع میان اتحاد جماهیر شوروی و جهان اسلام بود.

رهبر حزب لیبرال دیموکرات روسیه افزود: "در اسنادی که توسط امریکا درمورد وضعیت در افغانستان، ارائه شده اند، دروغ‌پردازی‌های زیاد وجود دارد. این کار عمداً صورت گرفته است، آنها می‌خواهند از ما انتقام بگیرند، افکار عامه را به طرف خود جلب کنند. در اصل، عمداً چنین یک دام در افغانستان مانده شد، نخست حزب چپ‌گرا را به قدرت آوردند، و سپس از ما خواستند تا به آنها کمک کنیم. ما کمک کردیم و در نتیجه چنین حاصل شد. نتایجی که ما فعلاً آنها را ارزیابی می‌کنیم. این یک دام بزرگ ژئوپولیتیک بود، می‌خواستند میان ما و جهان اسلام یک نزاع ایجاد کنند. غرب حالا هم در همین تلاش است".

مرتبط:

زندگی دوم سربازان شوروی که اتحاد شوروی در افغانستان گذاشته بود
سرنوشت سربازان اسیر شوروی که در افغانستان بسر میبردند
باقیمانده‌های سلاح‌های شوروی در افغانستان به روایت تصاویر
سرباز گمشدهٔ شوروی پس از ۳۰ سال در افغانستان پیدا شد
جنرال گروموف افسانه ها راجع به جنگ شوروی در افغانستان افشا ساخت
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر