11:58 25 جون 2019
ولیعهد سعودی بازداشت خواهد شد

ولیعهد سعودی بازداشت خواهد شد

© AP Photo / Etienne Oliveau
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 10

فعالان حقوق بشر از آرژانتین خواسته است تا شاهزاده سعودی محمد بن سلمان را در صورت شرکت در نشست سران G-20 بازداشت کند.

  به گزارش اسپوتنیک به نقل از Clarinسازمان دیده بان حقوق بشر "هیومن رایتس واچ، از آرژانتین جایی که در آن قرار است اجلاس سران G-20 در روز جمعه اغاز شود؛ تقاضا نموده تا محمد بن سلمان را در صورت شرکت در این نشست بازداشت کند.
بر اساس گزارش، این درخواست توسط قاضی آریل لیخو در ارتباط با قتل روزنامه نگار منتقد سعودی؛ جمال خاشقجی و جرایم احتمالی جنگ یمن که توسط ائتلاف به رهبری عربستان سعودیجریان دارد، ارسال شده است.
این نشریه با اشاره به ایجاد تردید درباره شرکت بن سلمان در اجلاس سران G-20 افزود: حضور ولیعهد عربستان در این اجلاس که جمعه و ش نبه آینده برگزار می شود، شرکت کنندگان را با حقیقتی روبه رو خواهد کرد که ترجیح می دهند از آن پرهیز کنند.  


با این حال از دید بیشتر سران کشورهای عضو گروه 20، حضور در عکس گروهی با محمد بن سلمان در نشست آرژانتین، کابوس سیاسی خواهد بود.
پیشترروزنامه Washington Post؛ از قول منابع آگاه خبر داد که سازمان سیا در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده است که "محمد بن سلمان" ولیعهد عربستان سعودی شخصا دستور قتل "جمال خاشقجی" روزنامه نگار منتقد عربستانی را در کنسولگری این کشور در استانبول صادر کرده است.
به گفته این منابع نتیجه گیری سازمان سیا با قطعیت بالا بوده و بر این موضوع که بن سلمان شخصا در پس این جنایت هولناک قرار داشته است، "مهر تأیید" می گذارد.
جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی از سال 2017 میلادی در ایالات متحده امریکا زندگی و به حیث مرورگر در روزنامۀ واشنگتن پست کار می‌کرد.
وی 2 اکتوبر پس از ورود به سرکنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد، رسانه های دولتی عربستان سعودی روز 20 اکتوبر گزارش دادند، جمال خاشقجی در جریان نزاع با کارمندان سرکنسولگری جان خود از دست داده است. در رابطه چندین نفر بازداشت شد.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک
  • نظر