16:24 19 جون 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 21
ما را در دنبال کنید

دانشمندان بیولوژی هشدار داده اند که دانه های برنج می توانند آرسنیک و سموم دیگر را جمع آوری کنند، که بیشتر آنها پس از هضم وارد بدن انسان می شوند.

به گزارش اسپوتنیک، این این مطلب را، دانشمندان بیولوژی در کنفرانس انجمن تجزیه و تحلیل خطر ها در نیواورلئان ابراز داشته اند
کارشناسان تغذیه در گزارش جدیدی هشدار دادند: برنج که در بسیاری از کشورها غذای اصلی مردم و از پرمصرف ترین مواد غذایی سالم با قابلیت هضم آسان است در برخی آزمایشات جدید مشاهده شده که دارای آلودگی های سمی بویژه آلوده به آرسنیک است. 


نتایج مطالعات جدید نشان داده است که سطح آرسنیک در بدن افرادی که برنج مصرف می کنند به مراتب بیشتر است و همین امر موجب افزایش نگرانی متخصصان تغذیه و صحت شده است.
طبق آمار جدید ارائه شده از سوی مقامات بهداشتی امریکا سطح آلودگی به آرسنیک در بدن مصرف کنندگان برنج 44 درصد بیشتر است و در این میان ظاهرا ملیت های آسیایی و مکسیکئویی بیش از سایر اقوام صدمه می بینند.
به گفته کارشناسان تغذیه و سلامت مواد غذایی، برنج بیش از سایر گیاهان از آب و خاک آرسنیک جذب می کند. مسمومیت آرسنیکی نه تنها خطر ابتلا به سرطان را در انسان افزایش می دهد بلکه هم چنین سبب بروز سایر مشکلات بهداشتی در کودکان و در سنین بالاتر می شود.
تماس طولانی مدت با مقادیر زیاد آرسنیک خطر ابتلا به سرطان های پوست، مثانه و ریه و نیز خطر بروز بیماری قلبی را تشدید می کند. در عین حال استشمام زیاد آرسنیک غیرارگانیک موجب گلودرد و تحریک پذیری ریه ها می شود. آلودگی با سطح کمتر این عنصر نیز می تواند موجب حالت بروز تهوع، استفراغ، کاهش تولید گلبولهای قرمز و سفید خون، بی نظمی ضربان قلب، آسیب دیدگی عروق و حساسیت و خارش دست و پا شود.
از اینرو محققان می گویند امن‌ترین روش پختن برنج آن است که برنج را قبل از پختن از شب قبل تر نمایید.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر