20:33 15 سپتمبر 2019
پاسخ جدی روسیه در صورت اخراج امریکا از پیمان منع راکت‌های هسته‌ای

پاسخ جدی روسیه در صورت اخراج امریکا از پیمان منع راکت‌های هسته‌ای

© REUTERS / Yuri Gripas
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 10
ما را در دنبال کنید

وزیر خارجه روسیه از اقدامات جدی روسیه در پیوند با خطر استقرار راکت‌های امریکایی در اروپا در صورت خارج‌شدن واشنگتن از پیمان منع راکت‌های هسته‌ای میان‌برد، هشدار داد.

به گزارش اسپوتنیک، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه امروز (یکشنبه، ۳۰ دسمبر) در مصاحبه اش با شبکه تلویزیونی "روسیه ۱" گفت: "بیشتر از هرجا نگرانی درمورد تصمیم ایالات متحده امریکا مبنی بر خارج‌شدن یک جانبه از این پیمان در اروپا شنیده ایم. اما اتحادیهٔ اروپا علیه پیشنهاد ما را داد، یعنی به اینکه پیمان منع راکت‌های میان‌برد از بین رود، رای داد".

به گفته وی، دولت‌های اروپایی هنوز آماده مستقل‌بودن نیستند و هنوز هم از ایالات متحده پیروی می‌کنند، حتی زمانی که این کار مخالف علایق شان باشد.

لاوروف افزود: "بدین لحاظ، نمی‌توان رای مخالف آنها علیه پیشنهاد ما را واضح ساخت، این فقط یک همبستگی دروغین بوده می‌تواند".

وزیر خارجه روسیه اعلام کرد که واشنگتن تلاش دارد بخاطر تحت کنترول گرفتن اروپا، روسیه را بد جلوه دهد. وی افزود که در صورت اخراج ایالات متحده امریکا از پیمان منع راکت‌های هسته‌ای میان‌برد، مسکو اقدامات لازم برای تامین امنیت اش را روی دست خواهد گرفت.

به تاریخ ۲۱ دسمبر سال جاری جلسهٔ عمومی سازمان ملل متحد قطعنامهٔ پیشنهادشده توسط روسیه مبنی بر حفظ پیمان منع راکت‌های هسته‌ای میان‌برد، به تصویب نرسانید.

از میان کشورهای اشتراک کننده، ۴۶ کشور رای مخالف، ۴۳ کشور رای موافق و ۷۸ کشور دیگر از دادن رای خودداری نمودند.

در پایان ماه اکتوبر دونالد ترامپ، رئيس جمهور ایالات متحده امریکا از قصدش برای بیرون‌شدن از پیمان و آغاز طراحی اسحله جدید، خبر داد. وی دلیل این تصمیمش را نقض پیمان توسط مسکو، خواند.

مرتبط:

واکنش مسکو به خروج امریکا از پیمان منع راکت های هستوی میان برد
امریکا از گفت و گو درباره پیمان منع راکت های میان برد و کوتاه برد می گریزد
شرط امریکا برای بیرون شدن از پیمان منع راکت های هسته ای میان برد
پاسخ پوتین به خروج امریکا از پیمان منع راکت‌های هسته‌ای میان برد
تاریخ خروج امریکا از پیمان منع راکت های هستوی میان برد مشخص شد
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک
  • نظر