07:26 13 جولای 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

نماینده پیشین ناتو در مسکو، روسیه را به «انجام اقدامات خصمانه» در مقابل اوکراین نمود.

به گزارش اسپوتنیک، هری تابا، نماینده پیشین ناتو در روسیه و کاپیتان سابق نیروی دریایی امریکا در مصاحبۀ با روزنامه آپوستروف روسیه را متهم به اقدام خصمانه در مقابل اوکراین نمود.
این افسر گفت که یکجا شدن کریمه با روسیه در نتیجه یک رفراندوم با یادداشت توافق‌نامه بوداپست مطابقت ندارد.
وی افزود: «در گذشته اوکراین با روسیه مذاکره کرده بود و امیدوار بود که آن را بیش از هرکس دیگری مهم می‌داند و روسیه را به عنوان کشور بردارانه‌ای که هزگر به او خیانت نمی‌کند. این اتفاق زمانی رخ داد که اوکراین تسلیحات هسته‌ای خود را به روسیه با تضمین امریکا و اروپا در صورت حفظ مرزهایش تسلیم داد وی می‌گوید که این کشور بردار شما است که این اقدام خصمانه را در مقام اوکراین انجام داد».


وی تاکید کرد که در قانون ناتو یک ماده واضح ذکر شده است که بر اساس آن کشورهای که منازعات منطقوی ناقص دارند نمی‌توانند عضویت این سازمان را بگیرند، اما انتظار می‌رود که اوکراین به زودی به عنوان عضو استثنایی ناتو در این سازمان می‌پیوندد.
کپیتان سابق نیروی دریایی امریکا گفت: «این استثنا باید پذیرفته شود من فکر می‌کنم که یک هشدار به روسیه می‌تواند باشد».
یادداشت تفاهم بوداپست برای تضمینات امنیتی، یا به اختصار «تفاهم نامه بوداپست» یک یادداشت تفاهم دیپلماتیک است که در 5 دسامبر سال 1994 میان اوکراین، روسیه، ایالات متحده و بریتانیا به امضا رسید.
تفاهم نامه بوداپست یک پیمان رسمی نیست بلکه در واقع سند دیپلماتیکی است که امضاکنندگان در پی فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، براساس آن برای اجرای بخشی از خلع سلاح هسته‌ای جمهوری های سابق اتحاد شوروی به یکدیگر قولهایی داده اند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر