09:23 07 مارچ 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

اقتصاددانان از ایکاتیرینبورگ و همکاران خارجی آنها برای اولین بار بطور دقیق ارزیابی نموده که امواج گرما و سرما چگونه بر تعداد مرگ و میر و بطور کل بر وضع صحی باشندگان روی زمین تائثیر میکنند. نتیجه گیری های آنها در مجله Economics and Human Biology منتشر شده اند.

بمب اقلیمی: تغییرات هوا 152 هزار نفر در سال خواهد کشت

یکی از عواقب گرم شدن جهانی اقلیم «پدیده غیرعادی جوی» — طبیعت گرمای غیرعادی در زمستان و سرما در تابستان، امواج گرما، بارش های شدید طی هفته ها، خشکسالی ها و غیره پدیده های، مربوط به هوای «بد» محسوب میشوند. بطور مثال، بارش های شدید و سیلاب ها در تابستان در کریمسک روسیه، چین، اندونیزیا، استرالیا و دیگر کشورها و گرمای شدید در اروپا و مناطق دیگر روی زمین از مثال های برازنده چنین پدیده ها می باشند.

تغییرات جوی چگونه بر صحت باشندگان زمین تائثیر میکنند
© REUTERS / Kyodo
تغییرات جوی چگونه بر صحت باشندگان زمین تائثیر میکنند

دامنه چنین پدیده ها در آینده نظر به ادامه گرم شدن جهانی اقلیم افزایش خواهد یافت و مناطق هرچه بیشتر را احتوا خواهند کرد. این امر، طوریکه محاسبات اقلیم شناسان غربی نشان میدهند، به افزایش شدید مرگ و میر منجر خواهد شد — هر درجه اضافی گرما در تابستان تعداد کسانی که جان میدهند، به اندازه 5% بالا می برد.

دانشمندان روسی و همکاران آنها از کشورهای اتحادیه اروپایی سعی نموده عواقب چنین حوادث را ارزیابی کنند. برای این کار، آنها معلومات راجع به مرگ و میر و امراض را در مناطق مختلف طی سال های اخیر تحلیل نموده و آنها را با تغییرات اقلیمی مقایسه کرده اند.

آنها از این معلومات برای ساختن مودل کمپیوتری استفاده کرده که عواقب تغییرات غیرمعمولی آب هوا را در آینده، از جمله اینکه به اثر آن تا چه حد نه تنها زندگی مردم، بلکه اقتصاد کشور صدمه خواهد دید، پیشبینی میکند.

دانشمندان: گرمای غیرعادی 74% باشندگان روی زمین را تا سال 2100 متاثر خواهد ساخت

طوریکه محاسبات نشان داده، هم امواج سرما و هم گرما مرگ و میر را بطور محسوس بالا می برد و بر اقتصاد تائثیرات منفی بجا می گذارند، ولی قوت و شیوه اثرگذاری آنها مختلف می باشند. بطور کل، گرما، نسبت به سرما، بیشتر مرگبار بود که به دو خصوصیت آنها مربوط میگردد.

تغییرات جوی چگونه بر صحت باشندگان زمین تائثیر میکنند
© REUTERS / Christian Hartmann
تغییرات جوی چگونه بر صحت باشندگان زمین تائثیر میکنند

اول اینکه، دامنه روزهای گرم در آینده افزایش می یابد و روزهای سرد — کاهش می یابد که بطور کل تائثیرات سردی را بر صحت مردم محدود می سازد. علاوه بر این، حتی گرمای غیرعادی کوتاه مدت هم بر سلامتی مردم اثرات نهایت منفی بجا میگذارد، در حالیکه سرمای دوامدار تقریباً بر سلامتی مردم، به ویژه در روسیه، تائثیر نمی کند. طوریکه دانشمندان میگویند، حتی یک روز گرمی سطح مرگ و میر را به اندازه 15-23% افزایش میدهد.

اقلیم شناسان معلوم کرده که چرا بارش ها و گرما «دوامدار شده»

جالب اینکه بر آنها قوی تر از همه دوره های متناوب گرما و سرما که پیوسته یکدیگر را تعویض مینمایند، تائثیر میکنند. آنها بطور محسوس مرگ و میر را در تمام کتیگوری های باشندگان بالا برده و به ویژه بر صحت مردان در سن و سال متوسط و کهنسالان تائثیرات زیاد مینمایند.

تغییرات جوی چگونه بر صحت باشندگان زمین تائثیر میکنند
© AP Photo / Vahid Salemi
تغییرات جوی چگونه بر صحت باشندگان زمین تائثیر میکنند

دانشمندان در اخیر نتیجه گیری میکنند، این همه نشان میدهند که در یک ربع آینده نزدیک زیان اقتصادی از مرگ و میر نسبت تغییرات جوی غیرعادی به شدت افزایش می یابد. باید برای عواقب آنها همین حالا آمادگی گرفت.

 

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر