جهان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

وزیر امور خارجه ترکیه حمله ترویستی بر دو مسجد در شهر کریست‌چرچ نیوزیلند را که در آن بیش از 40 تن کشته شدند، به شدت محکوم کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از اناتولی، مولود چاووش‌اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه با انتشار پیامی در تویترش حمله ترویستی بر دو مسجد در شهر کریست‌چرچ نیوزیلند که موجب جان باختن 40 نمازگزار شد را به شدت محکوم کرد.

چاووش‌اوغلو در این پیام نوشت:- "حملات تروریستی وحشیانه بر دو مسجد در شهر کریست‌چرچ نیوزیلند را محکوم می کنم. برای قربانیان این حمله از خداوند منان طلب رحمت دارم. سیاسیون و رسانه های غربی که به گسترش اسلام هراسی دامن می زنند، به اندازه عاملان این حملات تقصیرکار هستند."

گفتنی است، در حمله مسلحانه امروز به مسجد النور و مسجدی دیگر در محله لینوود شهر کرایست چرچ نیوزلند حین اقامه نماز جمعه، دست‌کم 40 نمازگزار جان خود را از دست داده و ده ها تن دیگر زخمی شدند. 

در همین حال، پولیس از بازداشت چهار نفر از جمله یک زن خبر داده است. اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا تایید کرد که یکی از مظنونان بازداشت شده استرالیایی است. از سوی دیگر مایک بوش، فرمانده پولیس نیوزیلند، در اطلاعاتی تازه گفت، که پولیس پس از تیراندازی در دو مسجد، شماری وسایل انفجاری دست ساز را هم در موتر مظنونان پیدا کرده است.

نخستین مسجدی که مورد حمله قرار گرفت، مسجد نور بود که شاهدان می‌گویند مرد سیاه پوشی را دیده‌اند که وارد این مسجد شد و پس از آن صدای چندین شلیک را شنیده‌اند.

شاهدان می‌گویند پیش از آمدن نیروهای امنیتی فرد مهاجم فرار کرده بود. یکی از شاهدان که برای کمک به مسجد رفته بود می‌گوید:- "در همه جا کشته‌ شده‌ها را دیدم".

مسجد لینوود دومین مسجدی بود، که عصر جمعه به وقت محلی به آن حمله شد.

یکی از مهاجمان به مسجد نور نیوزیلند از زمان ورود به مسجد تا به رگبار بستن افراد نمازگزار را به طور زنده با دوربینی که روی کلاه خود نصب کرده بود، در شبکه‌های اجتماعی پخش می‌کرد. مقام‌های نیوزیلندی خواستار حذف این تصاویر از شبکه‌های اجتماعی شده‌اند.

نخست وزیر نیوزیلند در واکنش به این دو تیراندازی، امروز را یکی از سیاه‌ترین روزهای تاریخ کشورش نامید. پولیس نیوزلند از همه مساجد کشور خواسته است درهای خود را به روی مراجعان ببندند.

 

مرتبط:

شمار کشته شدگان حمله بر مسجدهای نیوزیلند به بیش از 40 نفر رسید
بستری شدن 48 نفر در درمانگاه پس از حمله به مسجدهای نیوزیلند
واکنش نخست وزیر نیوزیلند درباره تیراندازی بر مسجدها
شمار کشته شدگان حمله مسلحانه مرگبار به دو مسجد نیوزیلند به بیش از 27 نفر رسید
کشته و زخمی شدن چند تن در حمله به دو مسجد در نیوزیلند
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر