14:22 15 نوامبر 2019
اردوغان: مهاجم حمله تروریستی نیوزیلند 2 بار به ترکیه سفر کرده بوداردوغان: مهاجم حمله تروریستی نیوزیلند 2 بار به ترکیه سفر کرده بود

اردوغان: مهاجم حمله تروریستی نیوزیلند 2 بار به ترکیه سفر کرده بود

© REUTERS / Yasin Bulbul/Presidential Palace © REUTERS / Social Media Website
1 / 2
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

مهاجم حمله تروریستی روز گذشته به مسجد های النور و لینوود شهر کریستچرچ نیوزیلند در سال 2016 دوباره از ترکیه دیدن کرده بود.

به گزارش اسپوتنیک، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه درباره مهاجم حمله تروریستی روز گذشته به مسجدهای النور و لینوود در شهر کریستچرچ نیوزیلند گفت: او در سال 2016 دو بار به ترکیه سفر کرده بود.

امروز رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه نیز در یک همایش به موضوع سفر تارانت به ترکیه پرداخته و گفت: عامل حمله تروریستی در نیوزیلند دو بار به استانبول سفر کرده، یک بار به مدت سه روز و یک بار دیگر به مدت 40 روز در استانبول اقامت داشته است. تلاش داریم پیوندهای وی در این شهر را مشخص کنیم.

طبق این گزارش، تارانت شهروند استرالیایی و یکی از عاملان قتل 49 نفر در مسجد، پیش از کودتای نافرجام 15 جولای سال 2016 بین روزهای 17 تا 20 مارچ در ترکیه حضور داشته و پس از این کودتا روز 13 سپتمبر همان سال دوباره به ترکیه سفر کرده است.

مقام های ترکیه می گویند: احتمالا تارانت بار دوم که به ترکیه آمده و 43 روز در کشور اقامت داشته، در پی انجام یک عملیات تروریستی بوده است.

همچنین به گزارش «ای بی سی نیوز» استرالیا، تارانت در سال 2018 به پاکستان نیز سفر کرده است. در این گزارش تصاویری از سفر او به کوریای شمالی نیز پخش شد.

جاسیندا آردرن، نخست‌وزیر نیوزیلند طی نشست خبری پس از حملات تروریستی مرگبار به دو مسجد در این کشور گفته بود سه نفر از جمله یک شهروند استرالیایی در پیوند با این حمله دستگیر شده‌اند. آردرن اظهار داشت که افراد دستگیر شده پیشینه ای کیفری ندارند.

یادآوری می کنیم، که در حمله تروریستی روز گذشته به مسجد النور و مسجدی دیگر در محله لینوود شهر کریستچرچ نیوزیلند حین اقامه نماز جمعه، 49 نمازگزار جان خود را از دست داده و ده ها تن دیگر زخمی شدند.

 

مرتبط:

حمایت غیر مستقیم ترامپ از «ناسیونالسم سفید» ومهاجم نیوزیلند
مهاجم نیوزیلند ده دقیقه پیش از حمله به نخست وزیر ایمیل فرستاد
بسته شدن بیمارستانی در نیوزیلند به دلیل تهدید امنیتی
حمله بر مسجدهای نیوزیلند
غنی و عبدالله حمله بر نمازگزاران در نیوزیلند را تقبیح کردند
واکنش ترامپ به حمله تروریستی بر دو مسجد در نیوزیلند
قاتل مسلمانان در نیوزیلند دوستدار ترامپ و قاتل نارویژی است
آیسسکو: قتل عام در مسجدهای نیوزیلند جنایت در برابر بشریت است/ شمار کشته شدگان به 49 تن رسید
واکنش نخست وزیر نیوزیلند درباره تیراندازی بر مسجدها
نگاره های از حمله بر مسجدهای نیوزیلند
شمار کشته شدگان حمله مسلحانه مرگبار به دو مسجد نیوزیلند به بیش از 27 نفر رسید
کشته و زخمی شدن چند تن در حمله به دو مسجد در نیوزیلند
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک
  • نظر