11:52 11 اپریل 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 10
ما را در دنبال کنید

دولت امریکا قصد دارد بدون مجوز کنگره فروش سلاح به سعودی‌ها را تسریع کند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از العالم، دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا رسماً جمعه به بهانه تشدید تنش‌ها با ایران قوانین کنگره را دور زد و روند فروش چندین میلیارد دالر سلاح دولت امریکا قصد دارد بدون مجوز کنگره فروش سلاح به سعودی‌ها را تسریع کند. 


به عربستان سعودی و سایر کشورها را تسریع کرد.
سناتورهای آمریکایی امروز جمعه گفتند دولت ترامپ رسماً کمیته‌های کنگره را از برنامه اجرای 22 قرارداد تسلیحاتی به ارزش ۸ میلیارد دالر مطلع کرده است.
پیش از این روزنامه نیویارک‌ تایمز گزارش داده بود دولت امریکا قصد دارد از حفره‌های قانونی استفاده کرده و اجازه تسریع روند فروش سلاح به عربستان سعودی و امارات متحده عربی را صادر کنند.
طبق گزارش این روزنامه، مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا و برخی از دستیاران او در تلاشند دولت را راضی کنند با اعلام «وضعیت اضطراری»، دستور تحویل 7 میلیارد دالر تسلیحات به عربستان سعودی و امارات را صادر کند.
گزارش‌ها حاکی است رئیس‌جمهور امریکا در صورت اعلام وضعیت اضطرار ملی می‌تواند مفاد مندرج در قوانین کنترل تسلیحاتی را نادیده گرفته و بدون مجوز کنگره سلاح بفروشد.
سناتورهای امریکائی جمعه گفته‌اند دولت ترامپ گفته وضعیت به دلیل تنش‌ها با ایران اضطراری است و روند اجرای این معاملات بایستی تسریع شود.
ترامپ بارها از معامله فروش تسلیحات به عربستان سعودی حمایت کرده است. او روز 28 فروردین‌ماه مصوبه‌ای از کنگره آمریکا که خواستار قطع حمایت نظامی این کشور از ائتلاف تحت رهبری سعودی در جنگ علیه یمن بود را وتو کرد.
سناتور «مارکو روبیو»، نماینده ایالت فلوریدا گفته دور زدن کنگره برای فروش سلاح در خاورمیانه «اشتباهی بزرگ» است.
«کریس مورفی» سناتور دموکرات ایالت «کنتیکت» آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که دولت آمریکا در صدد است به بهانه تنش‌های اخیر با ایران در منطقه بدون مجوز کنگره به عربستان سعودی بمب و سلاح بفروشد.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر