جهان
دریافت لینک کوتاه
0 40
ما را در دنبال کنید

ترکیه از امریکا خواستار تادیه پول پیشپرداخت اف-35 و جبران خساره آن شده است

اسپوتنیک به نقل از العالم، رئیس‌جمهور ترکیه با تأکید دوباره بر اراده این کشور برای دریافت دستگاه دافع هوا «اس-400» از روسیه، به امریکا گوشزد کرد کرد که اگر انقره از برنامه تولید «اف-35» کنار گذاشته شود، واشنگتن باید پول ترکیه را پس بدهد.

 رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه روز یکشنبه تأکید کرد این کشور روند دریافت دستگاه دافع هوا «اس-400» از روسیه را تکمیل می‌کند و اگر امریکا بخواهد انقره را از پروژه تولید جنگنده «اف-35» کنار بگذارد، باید سرمایه‌گذاری ترکیه در این پروژه را جبران کند.به نوشته خبرگزاری «آناتولی»، اردوغان گفت: «ما با خرید سامانه اس-400، برای جنگ آماده نمی‌شویم، بلکه تلاش می‌کنیم امنیت ملی خود را تضمین کنیم. تا اپریل سال 2020، این روند ادامه پیدا میکند».

وی افزود: «نیروهای مسلح ما [بر این دستگاه] کنترل کامل خواهند داشت. در حال حاضر، اس-400 بزرگترین معامله تاریخ ماست و این روند مشارکت به سمت تولید مشترک پیش می‌رود».
روسیه این هفته با وجود مخالفت شدید امریکا، روند تحویل دستگاه اس-400 به ترکیه را آغاز کرد. ترکیه از اعضای پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و از اعضای پروژه مشترک جنگنده اف-35 است. واشنگتن مدعی است استقرار اس-400 در یک کشور عضو ناتو، نقاط ضعف احتمالی اف-35 را برای روسیه افشا می‌کند. به همین جهت، امریکا اعلام کرده احتمالا ترکیه را از پروژه اف-35 کنار می‌گذارد.
اردوغان در این مورد گفت: «تا کنون، ما 1.4 میلیارد دالر برای اف-35ها پول داده‌ایم. اگر ترکیه از این برنامه خارج شود، هزینه هر هواپیما، 7 تا 88 میلیون دالر افزایش می‌یابد. اتخاذ این تصمیم، راحت نیست. آن‌ها باید پول ما را پس بدهند».
پایگاه خبری «بلومبرگ» روز گذشته گزارش داد کاخ سفید در حال بررسی اعمال تحریم علیه ترکیه در ارتباط با خرید اس-400 است.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر