01:37 06 جولای 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 81
ما را در دنبال کنید

وزیر خارجه هند تاکید کرد این کشور در تصمیم‌گیری‌های خود مستقل است و هیچ طرفی حق ندارد درباره خرید تسلیحات نظامی از روسیه در امور این کشور دخالت کند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از NDTV، سوبراهمانیام جایشانکار، وزیر امور خارجه هند در یک کنفرانس مطبوعاتی قبل از دیدار با مایک پومپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده درباره خرید سامانه های موشکی ضد هوایی S-400 از روسیه اظهار داشت و گفت که هیچ کس حق ندارد به این کشور بگوید که آیا می تواند تجهیزات نظامی از روسیه بخرد؟ یا نه .

سوبراهمانیام جایشانکار، وزیر امور خارجه هند، دیروز دوشنبه در واشنگتن از حق کشورش برای خرید سامانه دفاع هوایی روسی برغم تهدیدات آمریکا برای اعمال تحریم علیه دهلی‌نو دفاع کرد.

او پیش از دیدار با مایک پمپئو، همتای آمریکایی خود، در گفت‌وگو با شماری از روزنامه‌نگاران گفت: «ما همیشه گفته‌ایم که آنچه ما خریداری می‌کنیم، منشاء تجهیزات نظامی ماست و تصمیمی مستقل است».

وزیر خارجه هند با درخواست برای به رسمیت شناختن آزادی انتخاب، این کشور افزود: «ما دوست نداریم که کشوری، هر کشور که می‌خواهد باشد، به ما بگوید چه چیزی بخریم یا از روسیه نخریم همان گونه که دوست نداریم کشوری، هر کشور که می‌خواهد باشد، به ما بگوید چه چیزی بخریم یا از آمریکا نخریم».

دهلی‌نو سال گذشته تصمیم گرفت پنج سامانه موشک‌های ضد هوایی روسی S-400 را به مبلغ 2/5 میلیارد دالر خریداری کند.

طبق یک قانون آمریکایی در سال 2017 میلادی، تحریم‌های تقریبا خودکاری را علیه هر کشوری که تسلیحات عمده‌ای را از روسیه خریداری کند، پیش‌بینی کرده است. این قانون با هدف تحریم مسکو به علت مداخله در اوکراین و سوریه و همچنین «مداخله در انتخابات 2016 آمریکا» که دستگاه اطلاعاتی این کشور، روسیه را به آن متهم کرده، وضع شده است.

ترکیه، متحد واشنگتن در درون سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو نیز به علت خرید سامانه اس -400 از روسیه هدف چنین تحریم‌هایی قرار گرفته است هر چند که دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا هنوز این اقدامات را علیه آنکارا از مرحله گفتار به مرحله عمل نرسانده است.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر