18:06 20 جون 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 01
ما را در دنبال کنید

سازمان عفو بین الملل اعلام کرده است که به تعداد 161 نفر در اعتراض‌های اخیر در ایران کشته شده اند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل صبح کابل، در سه هفته اخیر، اعتراض‌های گسترده‌ی مردمی و ضد دولتی در ایران بخاطر افزایش قیمت نفت و سهمیه بندی سوخت در این کشور آغاز شد.

در ابتدا این اعتراضات مسالمت آمیز بود، اما تداوم این تظاهرات خشم مردم را علیه حکومت ایران بیشتر کرد که آرام آرام به یک شورش خشونت آمیز علیه دولت این کشور تبدیل شد.

در این اعتراض‌ها صدها تن کشته، زخمی و یا از سوی نیروهای دولتی ایران بازداشت شده اند، که در میان کشته شدگان، 9 مهاجر افغان نیز شامل می باشد.

منابع دیگر می گویند که 67 مهاجر افغان دیگر توسط نیروهای امنیتی ایران بازداشت شده اند.

وزارت خارجه‌ی افغانستان نیز با تائید این خبر می گوید که تاکنون فامیل های سه نفر از مهاجران کشته در به سفارت افغانستان در تهران مراجعه کردند تا در خصوص تحویل گیری اجساد شان، همکاری شود.

هرچند که تاکنون در مورد چگونه کشته شدن مهاجران افغان هیچ گونه اطلاعاتی در دسترس نیست، سه روز قبل سازمان عفو بین الملل نیز اعلام که به تعداد 161 نفر از اعتراض‌های اخیر در ایران کشته شده اند.

مسؤولان وزارت مهاجران و بازگشت ‌کنندگان، می‌گویند که برای آن‌ها تا کنون هیچ‌گونه گزارشی از کشته شدن مهاجران افغان در اعتراض‌ها ایران، نرسیده است.

فشار اقتصادی در ایران ناشی از تحریم های امریکا است  باعث شده که شمار زیادی از مهاجران افغان به دلیل کاهش شدید ارزش تومان در برابر ازار خارجی، از ایران خارج شده و به افغانستان برگردند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر