22:17 19 جنوری 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 21
ما را در دنبال کنید

ایران باید به خانواده جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی غرامت بپردازد.

به گزارش اسپوتنیک، در اعلامیه 5 کشوری که شهروندان آن‌ها از مسافران طیاره مسافر بری بوئینگ 737 اوکراینی بودند که در نزدیکی تهران ساقط شد، آماده است که ایران موظف است به خانواده جان‌باختگان این حادثه غرامت پرداخت کند.

روز 16 جنوری، وزاری امورخارجه کانادا، اوکراین، سوئدن، افغانستان و بریتاینا در لندن گردهم آمدند تا این موضوع و بازرسی این قضیه از سوی ایران را به بحث بگذارند. از ایران خواسته شد، بازرسی ها بطور دقیق  و مفصل انجام شود. این بازرسی ها باید با شرکت بازرسان بین‌المللی بطور شفاف جریان داشته باشد و برای کشورهای که مسافران آن‌ها در این حادثه کشته شدند قابل دسترسی باشد.

طرفین از آمادگی مقامات ایران برای همکاری استقبال کردند. وزرای خارجه 5 کشور در کنفرانس خبری لندن اعلام کردند که امیدوارند دولت ایران همکاری نزدیکی در انجام بازرسی ها در رابطه با حادثه هوایی نشان بدهد.

گفتنی است که صبح روز چهارشنبه یک فروند بوئینگ 737 متعلق به شرکت طیارهیی اوکراین با 176 سرنشین، اندکی پس از برخاستن از میدان هوائی امام خمینی دچار سانحه شد و سقوط کرد که در پی این حادثه تمام سرنشینان این طیاره جان خود را از دست دادند.

بر اساس قوانین و مقررات بین المللی پرداخت غرامت نسبتاً سنگینی را بر عهده ایران می گذارد. نخست اینکه پرداخت خسارت در چهارچوب کنوانسیون مونترال رقمی بین 100 تا 150 میلیون دالر برآورد می شود. افزون بر این غرامت، ایران به عنوان دولتی که مسئول این سقوط بوده است، ناچار به پرداخت غرامت و جرایم سنگینی خواهد شد. بر پایه اطلاعات سایت «فلایت رادار بیست و چهار» پس از این ماجرا، آسمان ایران برای بسیاری از شرکت های هوانوردی جهان نا امن شناخته شده و در نتیجه میزان پروازهای عبوری از آسمان ایران به کمتر از نصف کاهش یافته است. این موضوع می تواند سالانه خسارتی بین 40 تا 50 میلیون دلار به اقتصاد ایران وارد کند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر