02:32 20 سپتمبر 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

عفو بین الملل در تازه ترین گزارشی نشر کرده است که جنگ در افغانستان مرگبارترین جنگ برای کودکان در جهان است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، این سازمان می گوید که 9 ماه نخست سال 2019، بیش از 2400 کودک در افغانستان کشته و زخمی شده اند.

به گفته این سازمان، گروه های طالب و داعش عاملان اصلی تلفات کودکان در افغانستان می باشند.

عمر ورایچ، معاون بخش جنوب آسیای سازمان عفو بین‌الملل می گوید: " جنگ در افغانستان در حال کاهش نه بل رو به گسترش است و غیرنظامیان افغان بهای آن را می‎پردازند".

قدرت الله نوجوان، هلمندی یکی از قربانیان جنگ در افغانستان است، او چهار سال پیش هنگامی در ولسوالی سنگین مصروف بازی کودکانه بود، انفجار ماین پاهایش را از او گرفت: " خواست من این است که به صلح تن بدهند و به جنگ ادامه ندهند".

مریم عطایی، سخن‌گوی این سازمان گفت: "ما از طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان می‌خواهیم که تلاش نهایی شان را به خرج بدهند تا کودکان در جریان جنگ محافظت شوند".

در گزارش عفو بین الملل آمده است که در کنار داعش و طالب، نیروهای دولتی افغانستان نیز مسئول تلفات غیرنظامیان می باشند.

اما وزارت دفاع ملی می گوید که تلفات غیرنظامیان قابل پذیرش نیست و نیروهای امنیتی در عملیات های شان کوشش دارند به غیرنظامیان آسیب نرساند.

روح الله احمدزی، سخنگوی وزارت دفاع ملی گفت: "عاملی اصلی تلفات ملکی در افغانستان گروۀ طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی هستند".

با این همه، سازمان عفو بین الملل می گوید که از آغاز سال روان بیش از 2500 غیرنظامی کشته و 5600 غیرنظامی دیگر زخمی شده اند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر