06:27 24 اکتوبر 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 20
ما را در دنبال کنید

رئیس پیشین امنیت ملی و یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان می گوید که پاکستان از روند خروج نیروهای امریکایی نظارت می کند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از هشت صبح، رحمت الله نبیل می گوید که در حال حاضر به گروه طالبان کمک مالی می شود و این گروه با دوستان «بین المللی» افغانستان اطلاعات تبادله می کند.

رئیس پیشین امنیت ملی می گوید که مردم حق دارند تا از ضمایم موافقت‌نامه امریکا و طالبان آگاه باشند. واشنگتن تائید کرده است که موافقت‌نامه‌ی صلح در هم حوت امضا شده دارای دو عنصر اجرایی محرم دارد.

زلمی خلیل‌زاد فرستاده ویژه امریکا در امور افغانستان نیز تائید کرده است که این دو عنصر اجرایی، تطبیق موافقت‌نامه را تضمین می کند.

رحمت الله نبیل از شک و تردیدهای را در مورد تلاش های خلیل‌زاد مطرح کرد و گفت که تاکنون با دسته‌های انتخاباتی «امنیت و عدالت» مشورت نکرده است او دلیل این کار را آگاهی خود از برنامه پاکستان عنوان کرد.

آقای نبیل تلاش های خلیل‌زاد را استقبال می کند و امضای موافقت‌نامه صلح را یک روزنه به سوی برقراری صلح می داند و خاطر نشان می سازد که با اجرای دو مراسم تحلیف و اعلام دو دولت در کابل کشور به صلح مشکوک است.

او افزود که وضعیت موجود به نفع گروه های داعش و طالبان است و این وضعیت برد طالبان را در مذاکرات صلح رقم می زند.

رحمت‌الله نبیل هم‌چنان از پی‌آمد اختلاف‌ها در کابل هشدار داد و گفت که نگران تقسیم افغانستان به سه جغرافیا است.

او از همه طرف ها خواست تا دست از لجاجت بکشند و اختلاف های سیاسی را در میان نیروهای امنیتی نکشانند.

رئیس پیشین امنیت ملی حکومت را ساختاری توصیف کرد و مشروعیت سیاسی، قانونی و بین المللی اش را از دست داده است.

او بارها طرح ایجاد حکومت مصالحه ملی را پیشنهاد کرده بود، بار دیگر این طرح برای بیرون از وضعیت فعلی تاکید کرد.

او همچنان از احتمال فروپاشی نظام از دست رفتن هویت ملی و ارزش‌های افغانستان در پی ادامه وضعیت فعلی، اختلاف ها در کابل و انحصارگرایی قدرت هشدار داد.

به گفته وی، حکومت وحدت ملی در پنج سال گذشته نتوانست همه سیاسیون را بر محور منافع ملی گرد هم آورد.

این سخنان در حالی مطرح می شود که تاکنون حکومت فهرست هیات گفتگوکننده صلح را همگانی نکرده است. هر چند که حکومت می گوید که این هیات در مشورت با همه جناح ها تشکیل خواهد شد.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر