03:59 25 اکتوبر 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 32
ما را در دنبال کنید

این مرزبان که بیش از دو دهه در مرز افغانستان و ایران کار می‌کند، ماجرای غرق‌شدن اتباع افغانستان در مرز ایران را "توطئه دشمن" نامید.

به گزارش اسپوتنیک، صمدی، مرزبان ارشد ایران اخیرا در مصاحبه با یکی از شبکه‌های تلویزیونی ایران درمورد غرق‌شدن اتباع افغانستان در مرز ایران، ابراز نظر کرد.

به گفته وی، پس از شنیدن اخبار مبنی بر غرق‌شدن اتباع افغانستان در مرز ایران، "بسیار تعجب" کرده است.

وی گفت: "من بسیار تعجب کردم چون ما اتفاق خاصی را در مرز نداشتیم".

وی با انداختن مسوولیت به دوش جناح افغانی، گفت: "من سریعا تماس گرفتم با مرزبان سرحدی غرب افغانستان جناب آقای گلبدین الکوزی، پاسخگو نبودند. من سه مکاتبه را با افغانستان انجام دادم به‌صورت رسمی، تا کنون هم پاسخی به ما ارایه نکرده اند".

وی یادآور شد که همان روز اول و روز دوم نیروها را برای جستجو در منطقه فرستاد، اما "هیچ‌گونه آثاری از بابت موضوعی که منتشر شده بود، یافت نشد".

وی گفت: "وضعیت جغرافیایی و شیب و قوس رودخانه طوری است که اگر چیزی هم روی آب شناور بشود، در قسمت‌های ساحل ایران باید بیاید".

وی در اخیر افزود: لذا من به این اطمینان رسیدم که این توطئه‌یی است که دشمنان برای اختلاف‌افگنی بین دو کشور مسلمان، طراحی کرده اند.

اوایل هفته گذشته گزارش‌هایی نشر شد که طبق آن، مرزبانان ایران شماری از کارجویان افغان را که می‌خواستند به صورت قاچاقی به ایران بروند، شکنجه کرده و سپس آن‌ها را به دریا انداخته‌اند. ایران دست داشتن مرزبانانش را در این رویداد رد کرده است.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، در فرمانی برای بررسی این رویداد یک هیأت با صلاحیت ده نفری را توظیف کرده است.

مرتبط:

وزارت خارجه: ادعای کشته شدن شهروندان افغان در ایران به گونۀ جدی بررسی می‌شود
آغاز تحقیقات کابل و تهران درباره کشتار پناهجویان افغان در مرز ایران
بررسی‌ قتل کارجویان افغان توسط مرزبانان ایران از سوی وزارت خارجه
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر