11:54 30 سپتمبر 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 01
ما را در دنبال کنید

وزارت دفاع امریکا اعلام کرده است که نظامیان این کشور هیچ ارتباطی به تلاش برای حمله به ونزوئلا ندارند، و واشنگتن از انتقال دموکراتیک در این کشور با روش‌های دیپلماتیک حمایت می‌کند.

به گزارش اسپوتنیک، روز دوشنبه ادمیرال کریگ فولر، فرمانده جنوبی نیروهای مسلح ایالات متحده، طی یک کنفرانس ویدیویی که توسط دانشگاه بین‌المللی فلوریدا برگزار شده بود اعلام کرد: فرماندهی جنوبی، دولت امریکا هیچ نوع ارتباطی با این رویداد ندارند. ایالات متحده و ۶۷ کشور دیگر در هم نظر و متحد به یک تحول دموکراتیک در ونزوئلا هستند، موضع ما بدون تغییر است! دستیابی به یک انتقال دموکراتیک با استفاده از فشار اقتصادی و دیپلماتیک.

مقامات ونزوئلا به تاریخ ۳ ماه می اعلام کردند که آنها توانسته اند از ورود گروهی از مزدوران کلمبیایی که قصد انجام کودتا ونزوئلا و کشتن رئیس جمهور نیکولاس مادورو را داشتند جلوگیری کنند. در میان بازداشت شده‌گان دو شهروند امریکایی نیز بودند.

در تلویزیون دولتی ونزوئلا، رهبر ونزوئلا مدارک آنها را به نام های لوک الكساندر دمان و آیران بری نشان داد.

یکی از آنها هنگام بازجویی گفت که قرار بود او به همراه همدستانش میدان هوایی را تحت کنترل می‌گرفتند تا مادورو را در آنجا تحویل بگیرند و بتوانند وی را به ایالات متحده امریکا ببرند.

اوضاع سیاسی در ونزوئلا پس از ۲۳ جنوری سال ۲۰۱۹ شدت گرفت، که خوان گوایدو رهبر مخالفان این کشور، که انتصاب وی به سمت رئیس مجلس دو روز قبل از آن توسط دیوان عالی کشور لغو شد و خود را رئیس جمهور موفقی اعلام کرد.

وی توسط ایالات متحده به عنوان رئیس موقت دولت شناخته شد، کشورهای گروه لیما (به جز مکزیک)، سازمان کشورهای امریکایی و بیشتر کشورهای عضو اتحادیه اروپا به آنها پیوستند.

مادورو این حادثه را یک تلاش برای کودتا خواند و از قطع روابط دیپلماتیک با ایالات متحده خبر داد. روسیه، بلاروس، ایران، چین، کوبا، نیکاراگوئه، سوریه و ترکیه از وی حمایت کردند.

مرتبط:

امریکا: کودتا در ونزوئلا ربطی به ما ندارد
نگرانی روسیه از اطلاعات درمورد تلاش فرستادن پیمانکاران جنگی به ونزوئلا
تجاوز امپریالیستی علیه ونزوئلا وقایع در گواتیمالا، کوبا و نیکاراگوا را به یاد می آورد ...
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر