20:08 24 سپتمبر 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 10
ما را در دنبال کنید

محققان یک شرکت دانش‌بنیان وابسته به دانشگاه صنعتی امیرکبیر کیتی را طراحی کردند که در مدت ۵۵ دقیقه و از طریق بزاق دهان ویروس کرونا را تشخیص می‌دهد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری تسنیم، امیرعباس اسماعیل‌زاده، مدیر شرکت دانش‌بنیان "سلامت یار بهشت دایان" درباره کیت‌های جدید تشخیص کرونا گفته است: این شرکت، فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ در راستای تشخیص و درمان بیماری سرطان‌های ریه، پستان و کولون آغاز کرد.

وی گفت: با شیوع ویروس کرونا، تمامی فعالیت‌های شرکت در زمینه سرطان کنار گذاشته شد و به‌سرعت در صدد راهی برای تشخیص ویروس کرونا برآمد، با پژوهش‌های شبانه‌روزی، کیت مولکولی به‌روش real-time pcr طراحی شد که می‌تواند در کمترین زمان و میزان ویروس، کرونا را در مخاط بیمار شناسایی کند.

اسماعیل‌زاده با بیان اینکه کیت‌های مولکولی در این شرکت، به‌ روش LAMP است، توضیح داد: همه افراد می‌توانند در آزمایشگاه‌های غیرتخصصی نیز این تست را با کیتی که طراحی شده، انجام دهند، زیرا  وقتی فرد بزاق خود را داخل کیت ریخته، پس از گرمادهی به‌مدت کمتر از یک ساعت با تغییر رنگ می‌توان به مثبت و منفی بودن COVID-19 وی پی برد.

وی افزود: کیت‌های موردنظر طبق مقررات اداره‌کل تجهیزات طبی برای بررسی کمّی و کیفی به انستیتو پاستور تحویل داده شد که خوشبختانه تأییدیه کیت تشخیص مولکولی توسط انستیتو پاستور اخذ شد و اکنون در حال اخذ مجوز تولید هستیم.

مدیر این هسته فناور با بیان اینکه کشورهای مختلفی درخواست دریافت این محصول را دارند، گفت: از کشورهایی مانند آذربایجان، ترکیه، رومانی، اسپانیا و انگلستان پیشنهاد صادرات این محصول ارسال شد و در حال اخذ مجوزهای لازم برای صادرات به اروپا هستیم.

اسماعیل‌زاده با تأکید بر اینکه این کیت علاوه بر سرعت‌بخشی در روند تشخیص، ارزآوری دارد، تصریح کرد: دقت کیت‌های طراحی‌شده در این شرکت بین 2.5 تا 10 برابر بیشتر از کیت‌های وارداتی است.

مرتبط:

کرونا در هند؛ ابتلای بیش از 8.4 هزار تن در 24 ساعت گذشته
شمار مبتلایان کرونا در افغانستان از 15 هزار نفر گذشت
کمک‌های بشردوستانه ایران به افغانستان برای مقابله با کرونا
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر