07:41 20 اکتوبر 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 10
ما را در دنبال کنید

روسیه به این باور نیست که خروج نیروهای امریکایی از افغانستان منجر به افزایش تهدیدات برای کشورهای آسیای مرکزی خواهد شد – سخنگوی وزارت خارجه روسیه.

به گزارش اسپوتنیک، ماریا زاخاروا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه امروز (چهارشنبه، ۱۷ جون) در یک کنفرانس خبری گفت: "به این باور نیستیم که خروج نیروهای امریکایی از افغانستان منجر به افزایش تهدیدات برای کشورهای آسیای مرکزی، خواهد شد. بیشتر، حضور نیروهای امریکایی و ناتو برای اپوزیسیون مسلح تحریک‌کننده و مانع برای ثبات در کشور است".

به گفته سخنگوی وزارت خارجه روسیه، جانب روسیه انتظار دارد که عملی‌کردن توافقنامه صلح میان ایالات متحده امریکا و طالبان که به تاریخ ۲۹ فبروری در دوحه به امضا رسید، منجر به اخراج نیروهای خارجی از افغانستان شود.

وی افزود: "ما همچنان به این باوریم که عادی‌سازی وضعیت در کشور به مقامات افغانستان اجازه دهد تا با تهدیدات موجود تروریستی و مواد مخدر در قلمرو جمهوری اسلامی، موثرتر مبارزه کنند".

زاخاروا خاطر نشان ساخت که روسیه پتانسیل پایگاه نظامی روسی در تاجیکستان را تقویت می‌کند. وی گفت: "این اقدامات را شرط مهم برای بلندبردن امنیت سرحدات جنوبی سازمان پیمان امنیت جمعی، می‌پنداریم".

وی یادآور شد که در چوکات سازمان پیمان امنیت جمعی اقدامات مبنی بر کاهش تشدد در سرحد افغانستان – تاجیکستان روی دست گرفته شده است.

زاخاروا تاکید کرد که سازمان پیمان امنیت جمعی برای هرنوع سناریوی تغییر وضعیت نظامی – سیاسی در افغانستان آماده است.

وی گفت: "کشورهای عضو سازمان تلاش‌های مشترک را جهت تقویت سرحدات جنوبی ساحه مسئولیت سازمان پیمان امنیت جمعی، منجمله برگزاری تمرینات نیروهای مشترک این ساختار در مناطق سرحدی تاجیکستان با افغانستان، انجام می‌دهند".

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر