07:29 21 اپریل 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

دبیر کل سازمان ملل متحد می‌گوید که درگیری در لیبیا وارد مرحله جدید شده است و مداخه خارجی به سطح ریکاردی رسیده است.

به گزارش اسپوتنیک، آنتونیو گوترش،‌ دبیر کل سازمان ملل متحد در کنفرانس آنلاین شورای امنیت این سازمان گفت: "درگیری در لیبیا وارد مرحله جدید شده است، مداخله خارجی به ابعاد بی‌سابقه رسیده است منجلمه عرضه تجهیزات مدرن و شمار پیمان‌کاران درگیر در اقدامات جنگی".

علاوه بر این، وی افزود که سازمان ملل متحد از آمادگی نظامی در نزدیکی شهر سرت، نگران است.

وی افزود: "ما از آمادگی نیروهای نظامی در اطراف شهر سرت و سطح مداخله مستقیم خارجی در درگیری ایم که تحریم سازمان ملل متحد مبنی بر عرضه تسلیحات، قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد و تعهدات کشورهای عضو (شورای امنیت سازمان ملل متحد) در برلین، را نقض می‌کند".

براساس گزارش گوترش، در منطقه شمار قربانیان ملکی افزایش یافته است. وی خاطر نشان ساخت که از ماه اپریل الی جون بیش از ۱۰۰ باشنده ملکی کشته شده و بیش از ۲۵۰ تن دیگر زخمی شده اند.

دبیر کل سازمان ملل گفت: "این ۱۷۲ درصد بالاتر نسبت به سه ماه اول سال ۲۰۲۰، است".

به گفته گوترش در نتیجه اقدامات اخیر جنگی در جنوب طرابلس و در ترهونه نزدیک به ۳۰ هزار نفر مجبور به ترک خانه‌های شان شده اند. بدین ترتیب، به گفته دبیر کل سازمان ملل، شمار مجموعی بیجا شدگان داخلی به ۴۰۰ هزار نفر رسیده است.

در سال ۲۰۱۱ در لیبیا جنگ داخلی آغاز شد که در نتیجه آن معمر قذافی که از سال ۱۹۶۹ بدینسو این کشور را رهبری می‌کرد، از قدرت کنار زده شد و به قتل رسید. در حال حاضر در لیبیا وضعیت دو قدرت دوگانه حاکم است: در شرق در شهر طبرق پارلمان به رهبری فیلدمارشال خلیفه حفتر و در غرب در طرابلس حکومت وفاق ملی، حاکم است.

مرتبط:

آمادگی مصر برای حمله به لیبیا
واکنش دولت لیبیا به سخنان رئیس جمهور مصر
گورهای دسته جمعی منسوب به خلیفه حفتر در لیبیا + ویدیو
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر