21:07 26 اکتوبر 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
220
ما را در دنبال کنید

وزیر خارجه روسیه با هشدار درباره افزایش خطر درگیری هسته‌ای در جهان گفت، که امریکا مسئول تضعیف امنیت بین‌المللی است.

به گزارش اسپوتنیک، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه امروز (جمعه) هشدار داد، که خطر وقوع رویارویی هسته‌ای در جهان نسبت به گذشته به شدت افزایش یافته است.

 لاوروف با اشاره به بیرون شدن امریکا از معاهده منع راکت ‌های هسته‌ای میان‌برد (INF) با روسیه گفت، که امنیت جهانی کاهش پیدا کرده زیرا واشنگتن مشغول از بین بردن نظام کنترل تسلیحاتی در جهان است.

وی توضیح داد، که روسیه در نشست آینده ای شورای امنیت سازمان ملل درباره موضوع هسته‌ای با حضور امریکا، چین، فرانسه و انگلیس، نگرانی شدید خود را از احتمال فزاینده وقوع درگیری هسته‌ای اعلام خواهد کرد.

در بیانیه رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه آمده است: "این را می پذیرم که خطرات هسته‌ای اخیراً افزایش چشمگیری داشته، وضعیت امنیتی و ثبات راهبردی بین‌المللی آشکارا رو به زوال بوده است. دلایل آن نیز برای همگان روشن است؛ امریکا می‌خواهد سلطه جهانی خود را بازیابد و در چیزی که آن را رقابت قدرت‌های بزرگ می‌خواند، به پیروزی برسد".

لاوروف درباره معاهده هسته‌ای جدید با امریکا نیز اظهار داشت، که سرنوشت پیمان «نیو استارت» از همین الان مشخص است زیرا واشنگتن نمی‌خواهد آن را تمدید کند.

وی همچنین به موضوع تنش‌زایی‌های اخیر امریکا با چین در موضوعات مختلف از جمله شیوع ویروس کرونا و اعمال تحریم به بهانه‌های حقوق بشری در مسئله سین‌کیانگ اشاره کرده و گفت، مسکو نگران اتهاماتی است که واشنگتن به پکن می‌زند و امید دارد این وضعیت به نقطه بدون بازگشت نرسد.

 

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر