17:09 20 جون 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

میکانیزم کمک‌رسانی به سوریه از طریق مرزها توسط بعضی از بازیکنان خارجی به عنوان ابزار تقویت خطوط تقسیم در این کشور، استفاده می‌شود – نماینده دایمی روسیه در سازمان ملل متحد.

به گزارش اسپوتنیک، واسیلی نبنزیا، نماینده دایمی روسیه در سازمان ملل متحد گفته است که سازمان‌های تروریستی شناخته‌شده توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد که هنوز هم کنترول بر مناطق ساحه تنش‌زدایی ادلب را در دست دارند، کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد را به عنوان قدرت نفوذ بر باشندگان ملکی و به‌طور آشکار از این طریق پول بدست می‌آورند.

نبنزیا گفت: "شواهد مستقیم و غیر مستقیم روز به روز زیاد می‌شوند. علاوه بر این، میکانیزم «مرزها» توسط بازیکنان خارجی به عنوان ابزار تقویت خطوط مستقیم در سوریه، که تهدید جداسازی چندین مناطق سوریه را در پی دارد، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این برخلاف اصل احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه است که بارها در قطعنامه‌های شورای امنیت، منجمله این قطعنامه، تایید شده است".

قبل از این در چارچوب کمک‌رسانی به سوریه از طریق مرزها دو گذرگاه در سرحد سوریه و ترکیه – باب الهوی و باب السلام، استفاده می‌شدند. که توافقنامه استفاده از این گذرگاه‌ها روز جمعه گذشته منقضی شد. در پایان هفته، شورای امنیت سازمان ملل متحد قطعنامه بلژیک و آلمان مبنی بر تمدید کار یکی از گذرگاه‌ها – باب الهوی در سرحد سوریه با ترکیه، را تایید کرد.

بلژیک و آلمان از آغاز بر حفظ دو گذرگاه تاکید داشتند، اما در نتیجه به تمدید کار یک گذرگاه تا ۱۰ جولای سال ۲۰۲۱، چنانکه قبلا روسیه پیشنهاد کرده بود، موافقت نمودند.

با این حال مسکو طرفدار از بین‌بردن میکانیزم کمک‌رسانی به سوریه از طریق مرزها است، سوریه و روسیه می‌خواهند تا این کمک‌ها از طریق دمشق انتقال یابند.

نمایندگی روسیه در سازمان ملل متحد روز پنجشنبه یادآوری کرد که این میکانیزم در سال ۲۰۱۴ به عنوان یک اقدام عاجل، موقت و استثنایی، ایجاد شده بود. به باور مسکو، "هیچ شکی وجود ندارد که این میکانیزم برخلاف اصول حقوق بشردوستانه بین‌المللی است و حاکمیت سوریه را تضعیف می‌کند".

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر