23:44 12 اپریل 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 01
ما را در دنبال کنید

وزیر دفاع ایالات متحده امریکا از جا به جایی تجهیزات نظامی کشورش در سراسر آسیا با هدف مقابله با چین خبر داد.


به گزارش اسپوتنیک به نقل از فارس، مارک اسپر وزیر دفاع امریکا امروز سه‌شنبه گفت: واشنگتن در حال تجهیز و مستقر کردن نیروهای خود در سراسر آسیا با هدف داشتن آمادگی برای درگیری احتمالی با چین است.

روزنامه وال‌استریت‌ژورنال با گزارش این خبر افزود، این اظهارات اسپر در حکم رونمایی امریکا از مولفه نظامی خود در بحبوحه شدت گرفتن تنش‌ها با چین است.

وزیر دفاع امریکا گفت، که ارتش آمریکا به ارسال کشتی‌های جنگی به منطقه برای «مقابله با سیاست‌های توسعه‌طلبانه چین» ادامه خواهد داد.

وی گفت: «شاهد بوده‌ایم چینی‌ها تشکیلات نظامی‌شان را تقویت کرده‌اند و تهاجمی‌تر شده‌اند. آنها صدها موشک-اگر نگوییم هزار موشک- را به سمت تایوان هدف گرفته‌اند. شاهد آن بوده‌ایم که رئیس‌جمهور چین و حزب او صحبت‌ها در این خصوص را به سطح جدیدی ارتقا داده‌اند».

حضور نیروی دریایی امریکا در آب‌های جنوبی چین به بهانه «آزادی ناوبری» معمولاً خشم پکن را به همراه دارد.

ادعای مالکیت چین بخش بزرگی از دریایی چین جنوبی را دربرمی‌گیرد؛ این در حالی است که مالکیت این مکان‌ها مورد ادعای کشورهای برونئی، اندونزی، مالزی، فیلیپین، تایوان و ویتنام نیز است. بیشتر این مناطق در حال حاضر تحت کنترل دولت چین است. 

تنش‌ها میان امریکا و چین در ماه‌های گذشته، به خصوص بعد از شیوع ویروس کرونا شدت گرفته است.

مقام‌های دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا چین را به انتشار این ویروس متهم کرده‌اند. پکن ادعاهای آمریکا را رد کرده است.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر