17:35 24 نوامبر 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

دانشمندان سیستم ستاره‌ای را کشف کردند که برخلاف منظومه شمسی دو غول بزرگ گازی با مدارهای دور دست دارد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ژورنال اخترفیزیکی، برای اولین بار تصاویر یک خانواده سیاره فراخورشیدی در اطراف یک ستاره شبیه خورشید منتشر شد.

محققان از تلسکوپ بسیار بزرگ شیلی استفاده کردند تا عکسی از دو سیاره غول پیکر که در حال چرخش به دور یک ستاره جوان (با همان جرم خورشید) هستند را بگیرند.

اولین تصویر احتمالی از تولد یک سیاره + عکس
© Photo / ESA/Hubble & NASA/D. Milisavljevic (Purdue University)

این ستاره با نام TYC 8998-760-1 حدود 300 سال نوری در صورت فلکی موسکا فاصله دارد. این گروه در سن 17 میلیون سالگی، خانواده سیاره‌ای جوانی در مقایسه با منظومه شمسی 4 میلیارد ساله هستند.

اگرچه اخترشناسان هزاران سیاره این چنینی را پیدا کرده اند اما اکثر آنها به طور مستقیم مشاهده نمی‌شوند. آنها به عنوان سایه هایی که در مقابل ستاره هایشان می‌گذرد، مشاهده می‌شوند.

فقط چند ده سیاره در اطراف ستاره های دیگر عکاسی شده اند و فقط دو ستاره از آن بیش از یک سیاره دارند. الکساندر بوهن از دانشگاه لیدن هلند اظهار کرد که خورشیدهای این سیستم یکی از خورشید عظیم تر است دیگری کوچکتر از آن است.

هر دو سیاره این ستاره ها بر خلاف هر چیزی که در منظومه شمسی وجود دارد هستند. سیاره درونی، غول پیکر با وزن 14 برابر مشتری، 160 برابر فاصله زمین تا خورشید از خورشید خود فاصله دارد.

وزن بیرونی آن شش برابر وزن مشتری است و با فاصله دو برابری از خواهر و برادر خود در مدار قرار دارد.

این خانواده سیارات می تواند بینش جدیدی از نحوه شکل گیری سیستم های خورشیدی ارائه دهد.

بوهن اظهار کرد که این سیستم مانند بسیاری از اکتشافات سیارات خارجی ما را از سناریوهای دیگری آگاه می کند

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر