16:06 25 اکتوبر 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

تیمی بین المللی از محققان در پی یک مطالعه مشخص نمودند که عصاره هپارین موجود در جلبک "گیاهان دریایی" مانع تولید مثل ویروس کرونا می‌شود.

 به گزارش اسپوتنیک،  تیم بین ‌المللی ازمحققان موسسه پلی تکنیک رنسلیر درنیویورک آمریکا با انجام آزمایشات سلولی دریافتند عصاره جلبک "گیاه دریایی" در مقایسه با داروی رمدسیویر که داروی اصلی مورد استفاده برای مقابله با COVID-19 است، کارآیی بالاتری دارد.

پروتئین تاجدار ویروس کرونا به گیرنده‌های SARS-CоV-2روی سطح سلول‌های انسان متصل شده و سپس ویروس مواد ژنتیکی خود را به درون سلول وارد می‌کند.

به اعتقاد محققان با استفاده از مولکول‌های دارای گیرنده‌های مشابه  SARS-CоV-2می‌توان ویروس را فریب داد و به دام انداخت تا به صورت طبیعی از بین برود. در تحقیقات قبلی کارآیی این مولکول‌های فریبنده در مورد زیکا و آنفلوآنزا به اثبات رسیده است.

محققان سه گونه مختلف از هپارین و دو نوع فکویدان را که از گیاهان دریایی گرفته می‌شود، مورد آزمایش قرار دادند. تمام این ترکیبات، زنجیره‌های بلندی از مولکول‌های قند هستند که با عنوان پلی ساکاریدهای سولفاته شناخته می‌شوند.

در این آزمایشات مشخص شد پلی ساکاریدهای سولفاته قادرند ویروس SARS-CоV-2 را در آزمایشگاه به نحو موثر مهار کنند و قابلیت این ترکیبات در مهار ویروس حتی بیشتر از داروی رمدسیویر است.

ویروس کرونا موسوم به «COVID-19»  اواسط ماه دسامبر در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد ابتدا از این بیماری به عنوان ذات الریه نام برده می شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در 30 دسامبر سال 2019 به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

بر اساس آخرین گزارش سازمان جهانی بهداشت، تاکنون 15 میلیون و 941 هزار 806 نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند،  9 میلیون و 724 هزار و 289 نفر بهبود یافته‌اند و  642 هزار و 751  نفر جان خود را از دست داده‌اند.

دانشمندان بسیاری در سراسر جهان به دنبال ساخت واکسن این پاندمی هستند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر