19:25 26 اکتوبر 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 10
ما را در دنبال کنید

ایران در واکنش به اظهارات زلمی خلیلزاد نماینده ویژه وزارت امور خارجه امریکا در امور صلح افغانستان، گفته است که تهران از مذاکرات صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها حمایت می‌کند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری آوا، سفارت ایران در کابل با صدور اعلامیه‌ای با رد اظهارات زلمی خلیلزاد درمورد مواضع ایران پیرامون روند صلح افغانستان، تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران از مذاکرات صلحی حمایت می‌کند که بر پایه مالکیت و رهبری افغان‌ها انجام گیرد.


در این اعلامیه آمده است که "در پی اظهارات نادرست یک مقام آمریکایی پیرامون دیدگاه‌ها و عملکرد جمهوری اسلامی ایران در روند صلح افغانستان، سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل با تاکید مجدد بر حمایت ایران از استقرار صلح و ثبات در افغانستان و تکرار مواضع ثابت جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ضرورت پایه‌گذاری صلح بر مبنای نتایج گفتگوهای بین‌الافغانی که با مالکیت و رهبری افغان‌ها انجام گیرد."
در اعلامیه گفته شده که به مقامات امریکایی توصیه می‌شود که قبل از هرگونه اظهارنظر درباره دیدگاه‌های مسئولین ایران درمورد مسائل منطقه و افغانستان، ابتدا این مواضع را با دقت مطالعه نمایند.
این در حالیست که زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان روز جمعه سوم اسد در یک نشست آنلاین که توسط موسسه امریکا برای صلح برگزار شده بود، گفت که ایران از روند صلح افغانستان حمایت کافی نمی‌کند.
او گفته بود که ایران از روند گفت‌گوهای بین الافغانی و ایجاد ثبات در این کشور به دلیل وجود تنش های میان تهران و واشنگتن استقبال نکرده است.

مرتبط:

توافق‌نامه صلح؛ خروج نیروهای امریکایی از 5 پایگاه در افغانستان
اتمر از آماده‌گی ۱۲ کشور برای میزبانی از گفتگوهای صلح افغانستان خبر داد
خلیل‌زاد دور تازه سفرهای خود را در پیوند به صلح افغانستان آغاز کرد
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر