12:20 30 نوامبر 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 20
ما را در دنبال کنید

رئیس جمهور بلاروس به پرسش های روزنامه نگاران روسی درباره وضعیت بلاروس پس از انتخابات پاسخ داد. 

به گزارش اسپوتنیک، الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس امروز به پرسش های مارگریتا سیمونیان سردبیر رادیوی راسیا سیودنیا و ار تی، انتون ورنیتسکی خبرنگار شبکه 1 روسیه، ایوگینی روژکوف گوینده وستی در شبکه روسیه 1 و رومان بابایان سردبیر رادیو «گواریت مسکوا» پاسخ داد. 

این مصاحبه هنوز به طور کامل منتشر نشده است، اما مشخص است که حدود دو ساعت به طول انجامیده و شامل نزدیک به 20 پرسش است. ا

بخش های از این گفت و گو از این قرار است: 
درباره ریاست جمهوری
لوكاشنكا اعتراف كرد كه ممکن در پست ریاست جمهوری یک کمی طولانی نشسته است.  

وی گفت: من بلاروس را به مدت یک ربع قرن تجهیز کرده ام. من به سادگی آن را رها نمی کنم. بعلاوه اگر من بروم طرفداران من قربانی می شوند!

لوکاشنکو در بخش هایی از این مصاحبه اش گفت: اما واقعاً اکنون تنها من می توانم از بلاروس نگهبانی کنم.

وی همچنین گفت، که برگزاری انتخابات زود هنگام پس از اصلاح قانون اساسی را رد نمی کند.

وی همچنین خاطرنشان كرد كه از نظر انسانی از اعتراضات آزرده خاطر شده است، اما می فهمد كه بسیاری از مردم بلاروس را فراموش كرده اند كه بیست سال پیش چگونه بود.
چه کسی یا کشوری پشت اعتراضات است؟
لوکاشنکو ابراز اطمینان کرد، که امریکایی ها پشت اعتراضات در این کشور هستند.

خبرنگاران از رئیس جمهور بلاروس پرسیدند، که چه کسی دوستدار برکناری و اعتراضات استند؟ او گفت: خارجی ها پشت اعتراض های اخیر در این کشور استند و از همه اول امریکایی ها هستند و آنها از طریق کشورهای لهستان و جمهوری چک این کار را انجام می دهند. اما دلایل داخلی نیز وجود دارد. دو نسل جدید در بلاروس رشد کرده اند و همانطور که وی گفت، گروه کوچکی از "بورژوازی" تشکیل شده است و این واقعاً منجر به نارضایتی شده است، آنها خواهان قدرت هستند.
مخالفان
لوکاشنکا گفت، که مخالفان خود را مخالف نمی داند و با آنها وارد گفت و گو نمی شود.
او گفت: من با شورای هماهنگی مخالفان صحبت نخواهم کرد، زیرا من نمی دانم این افراد چه کسانی هستند. آنها هیچ مخالفتی ندارند. هر آنچه آنها ارائه می دهند برای بلاروس و مردم بلاروس فاجعه است. آنها می خواهند همه روابط ما با روسیه برادرانه را قطع کنند.
درباره در دست داشتن جنگ افزار و بازداشت های سخت
لوکاشنکو در ویدیوی که در شبکه ای اجتماعی به نشر رسید، دیده می شود که جنگ افزار به دست دارد. وی در این باره چنین توضیح داد، كه می خواست نشان دهد كه از جایی فرار نكرده و تا آخر آماده دفاع از كشور خود است. وی همچنین اعتراف کرد، که در روزهای اولیه اعتراضات "بیش از حد" توسط نیروهای امنیتی نگهبانی می شد.

او درباره بازداشت ها و لت و کوب و همچنین بازداشت های روزنامه نگاران گفت، که این به احساسات داغ آن زمان پیوند دارد و نمی توان پولیس های ضد شورش را در اینجا سرزنش کرد، زیرا آنها از کشور خود دفاع می کنند. اما او وعده داد، که با این کارکرد پولیس برخورد خواهد کرد. 

درباره سرمایه میلیاردی

لوکاشنکو در این مصاحبه گفت، که او برخلاف پترو پروشنکو رئیس جمهور پیشین اوکراین سرمایه میلیاردی ندارد. 

او افزود، که اگر حتی سرمایه میلیاردی هم داشته باشد، هرگز بلاروس را ترک نخواهد کرد. 

پیوند با روسیه
لوكاشنكو در مصاحبه با خبرنگاران پیشنهاد كرد، كه چیزی شبیه به آنچه در حال حاضر در بلاروس اتفاق می افتد، ممکن در روسیه اتفاق بیفتد، و بر اهمیت روابط دو جانبه و حمایت از آنها تأكید كرد.
وی افزود: مینسک آماده ادامه ادغام با روسیه است، اما ابتدا لازم است که همه نهادهای داخل اتحادیه کار کنند.

 

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر