04:20 02 اکتوبر 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 33
ما را در دنبال کنید

در یادداشت رهبر نظامی امریکا آمده است که چرچیل خواهان بمباران اتمی شوروی بود.

به گزارش اسپوتنیک، مدیر سابق نیویورک تایمز، یادداشتی را از جولیوس اوش آدلر، رهبر نظامی امریکا که جزئیات گفتگوهای مربوط به بمباردان اتمی اتحاد جماهیر شوروی که در اپریل 1951 در خانه وینستون چرچیل نخست وزیر بریتانیا انجام شده بود، به اشتراک گذاشت.

© REUTERS / Ministry of medium machine building of USSR / Russian state atomic energy corporation Rosatom

براساس گزارش نیویورک تایمز، یادداشتی که اخیرا پیدا شده است نشان می‌دهد که چرچیل حملات اتمی علیه روسیه و چین بخاطر نفوذ بیشتر ژئوپلیتیکی خود در جهان ترجیع می‌داد.

به عنوان مثال، در وقت غذای چاشت در خانه خود در شهرستان کنت، زمان که رئیس اپوزیسیون بود، از روابط واشنگتن و لندن با روسیه انتقاد کرد، و آن را "ضعیف و خشونت آمیز" خواند.

همان‌طور که آدلر به یاد می‌آورد، چرچیل با تندی از او می خواهد که تعداد بمب‌های اتمی بریتانیا را نام ببرد و همچنان زرادخانه اتحاد جماهیر شوروی را تخمین بزند.

در این یادداشت آدلر آمده است: "من پاسخ دادم که خوشبختانه مقام بلند دولتی نیستم، همچنان از این راز وحشتناک اطلاع ندارم".

به گفته او، چرچیل با بدین باور بود که اگر نخست وزیر باشد، با موافقت دولت، چندین شرط "در قالب یک اولتیماتوم/ یا اخطار کتبی" به مسکو ارائه می‌داد.

روزنامه "وزگلیاد" روسیه به نقل از آدلر می‌گوید: "از نظر وی، اگر روس ها رد می‌کردند؛ باید به کرملین خبر داده می‌شد که اگر نظر خود را تغییر ندهد، ما بمب اتمی را بالای 20 تا 30 شهر می‌ریزیم".

خاطر نشان می‌شود که چرچیل فکر می‌کرد که طرف شوروی در شروع از در نظر گرفتن شرایط پیشنهادی امتناع می ورزد.

آدلر در این نوشته گفته است: "سپس ما باید به یکی از اهداف و در صورت لزوم به دیگران نیز ضربه بزنیم، مطمئناً پس ضربه سوم، وحشت نه تنها در میان غیرنظامیان ، بلکه در کرملین ایجاد خواهد شد و سپس شرایط ما برآورده می شود".

نیویورک تایمز به نقل از رهبر نظامی ایالات متحده افزود: "مردم امریکا هرگز با این شکل از جنگ پیشگیرانه موافقت نخواهند کرد".

همانطور در این مقاله آمده است، ریچارد توی، رئیس بخش تاریخ دانشگاه اکستر می گوید که چرچیل طرفدار چنین تهدیدی حتی قبل از آگوست 1949 بود، درست زمانی که اتحاد جماهیر شوروی سلاح هسته‌ای نداشت.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر