11:43 27 اکتوبر 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

 امریکایی ها در تلاشند تا همه ای گفت و گوهای مربوط به مسائل خاورمیانه و شمال افریقا را به مسیرهای ضد ایرانی سوق دهند.

به گزارش اسپوتنیک، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه، در مصاحبه اختصاصی با اسپوتنیک با بیان اینکه دولت کنونی امریکا تلاش می کند ایران را اهریمن و شر جلوه دهد گفت: "ایران به عنوان اصلی ترین مشکل کل این منطقه (خلیج فارس) و همچنین سایر مناطق جهان اعلام شده که در آنها ایران به نوعی متهم به دخالت در امور داخلی کشورهای مربوطه است  و امریکایی ها در تلاشند کل گفت و گوها درباره مسائل خاورمیانه و شمال افریقا  به مسیر ضد ایرانی سوق دهند".

لاوروف خاطرنشان کرد، که این یک رویکرد بی چشم انداز و ناامید کننده و راه منتهی به بن بست است: این رویکرد نخست بی چشم انداز و ناامید کننده است، زیرا مشکلات و مسائل را تنها با توافق بین همه شرکت کنندگان می توان بطور پایدار و مطمئن حل کرد اما کل منطق کنونی سیاست امریکا بر این اساس استوار است که همه تلاش ها باید معطوف مجازات و بازداشتن ایران شود و تنها تغییر رژیم ایران اجازه می دهد کل منطقه سرانجام آزادانه نفس بکشد. این راه به بن بست منتهی می شود.

شوخی لاوروف درباره جایگاه دومی روسیه به خاطر دخالت در امور امریکا 
© Sputnik / Press service of the Ministry of Foreign affairs of the Russian Federation

وزیر خارجه روسیه  با اشاره به اینکه تحریم هایی که با اعمال آنها می خواهند ایران را خفه کنند، هیچگاه کارساز نبوده و نخواهد بود، خاطرنشان ساخت:"ایران بارها آمادگی خود را برای گفتگو ابراز داشته است و این آمادگی برای گفتگویی که نمی تواند مبتنی بر اولتیماتوم هایی باشد که طرف امریکایی به طور دوره ای آن را مطرح می کند، همچنان وجود دارد و ما آماده کمک به آغاز چنین گفتگویی خواهیم بود. ما همراه با کشورهای اروپایی و چین از توافق برجام برای حل و فصل مسئله هسته ای ایران که در سال 2015 توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد تصویب شد و اکنون امریکایی ها دوباره با پیروی از سیاست اهریمن جلوه دادن ایران در همه زمینه ها  حال تخریب آن هستند، دفاع می کنیم. اکنون بحث در شورای امنیت سازمان ملل ادامه دارد، 13 کشور از 15 کشور عضو آن مخالف شدید تلاش ها برای از بین بردن برجام و مقصر دانستن ایران در هر اتفاقی هستند.

یادآوری می کنیم، که توافق هسته‌ای ایران و قدرت های بزرگ جهان که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، سال 2015 میان ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 متشکل از امریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شد. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

هشتم ماه می سال 2018، دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا اعلام کرد، که از برجام بیرون می شود و نه تنها تحریم های پیشین را باز می گرداند بلکه تحریم های جدید در برابر تهران را نیز اعمال خواهد کرد و به دنبال آن تحریم های واشنگتن در برابر ایران احیا و تشدید شدند.  امریکا تلاش می کند دیگر کشورها نیز ایران را تحریم کنند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر