02:54 17 اپریل 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 10
ما را در دنبال کنید

وزیر خارجه روسیه در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل طی پیامی ویدیویی گفت که جهان از تفرقه خسته شده است.

به گزارش اسپوتنیک، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در پیامی ویدیویی به نمایندگی از کشورهای «سازمان پیمان امنیت جمعی» در هفته سطح بالا نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، گفت که جهان از تفرقه خسته شده است.

به گفته وی، پاسخگویی به مشکلات جهانی از یک سال به مقایسه سال دیگر، به ویژه در زمینه افزایش تفرقه، دشوارتر می شود.

لاوروف تأکید کرد: این وضعیت عمدتا به دلیل عدم تمایل برخی کشورها برای محاسبه منافع مشروع کشورهای دیگر است.

وی خاطرنشان کرد که مفاهیم و استانداردهایی مانند "نظم جهانی مبتنی بر قوانین" در حال تغیر هستند.

وی در ادامه افزود:« امروز، متأسفانه، در مناطق گوناگون جهان، درگیری‌های مسلحانه جریان دارد.  به این درگیری، تهدیدات دیگری اضافه می شوند، مانند تروریسم بین‌المللی، جنایت سایبری و مواد مخدر و تغییر اقلیم. در سال جاری، یک تهدید دیگر جهان را زیر ضربه برد – پاندمی ویروس کرونا که موجب تحریک بحران های جدی در عرصه اجتماعی –اقتصادی و دیگر جنبه‌های زندگی شد.

واکنش نشان دادن به مسائل جهانی، با گذشت هر سال دشوارتر می‌شود به ویژه در شرایط ازهم‌گسیختگی.  این وضعیت با عدم تمایل برخی از کشورها در پذیرش منافع قانونی کشورهای دیگر بروز می کند.

ما مشاهده می‌کنیم که نظریات و استانداردهایی مانند «نظم جهانی بر اساس قوانین»  به جریان می افتند. این امر با تلاش دخالت در امور داخلی کشورها، وضع تحریم‌های یکجانبه و نقض اختیارات شورای امنیت سازمان ملل، مظاهرعدم شکیبایی و نفرت همراهی می شود.

اما نمی‌توان سیر طبیعی تاریخ را نادیده گرفت. هم اکنون مراکز جدید رشد اقتصادی در صحنه جهانی ظاهر می شوند،ضرورت حل و فصل درگیری های مسلحانه از راه مسالمت‌آمیز شدت می‌گیرد و وابستگی مشترک بیشتر می شود. جهان از جدایی و ازهم‌گسیختگی و تقسیم کشوره به «خودی» و «بیگانه» خسته شده است . جهان خواهان گسترش همکاری و مشارکت همه‌جانبه است. به زبان دیگر اهدافی که 75 سال پیش شکل گرفتند و این اهداف که در زمان تأسیس سازمان ملل اساس آن را تشکیل می‌دادند هرچه عینی تر می شود».

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر