14:27 21 جون 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

مشاور سیاسی و رسانه‌ای رئیس‌جمهور سوریه می‌گوید که ترکیه درگیری بین ارمنستان و آذربایجان را در منطقه مورد مناقشه قره‌باغ شعله‌ور می‌کند.

به گزارش اسپوتنیک، «بثینه شعبان» مشاور سیاسی و رسانه‌ای رئیس‌جمهور سوریه می‌گوید که ترکیه درگیری بین آذربایجان و ارمنستان در قره‌باغ کوهستانی را دامن می‌زند و به دنبال تقویت نفوذ منطقه‌ای و بین‌المللی خود است.

شعبان چهارشنبه در گفتگو با ریانووستی گفت: همه ما می‌بینیم که ترکیه در قره باغ کوهستانی درگیری را شعله‌ور می‌کند و بیانیه اردوغان نشان می‌دهد که آنها از تحریک این درگیری بین آذربایجان و ارمنستان حمایت می‌کنند.

مشاور سیاسی و رسانه‌ای رئیس‌جمهور اسد، ترکیه ضمن داغ کردن درگیری‌ها، تلاش دارد تا نقش منطقه‌ای و بین‌المللی خود را تقویت کند.

روز یک‌شنبه 27 سپتمبر و به دنبال بالا گرفتن تنش‌ها در منطقه قره‌باغ کوهستانی کشور‌های آذربایجان و ارمنستان از اعمال حکومت نظامی در بخش‌هایی از کشور‌های خود خبر دادند.

ارمنستان گفته است آذربایجان یک حمله هوایی و نیز یک حمله توپخانه‌ای به منطقه مورد اختلاف قره‌باغ کوهستانی به انجام رسانده است؛ اما آذربایجان معتقد است این حمله در پاسخ به گلوله باران ارمنستان بوده است.

اختلاف دو کشور برسر منطقه مورد مناقشه قره‌باغ است. ارمنستان و جمهوری آذربایجان چهار دهه است که بر سر مالکیت منطقه قره باغ مناقشه دارند که اخیرا این مناقشه به درگیری‌های نظامی بین دو کشور ختم شده است.

در جریان درگیری‌های مسلحانه از سال 1992 تا 1994، آذربایجان کنترل منطقه قره‌باغ و مناطق اطراف آن را از دست داد. از سال 1992 مذاکراتی برای دستیابی به راه ‌حل صلح‌آمیز درباره این درگیری تحت چارچوب گروه مینسک با ریاست مشترک روسیه، سازمان ملل و فرانسه آغاز شده است.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر