04:09 01 نوامبر 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

سخنگوی کاخ کرملین می‌گوید که هرگونه اظهارنظر در مورد حمایت نظامی از هریک از طرفین درگیری در قره‌باغ تحریک‌آمیز است.

به گزارش اسپوتنیک، دمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین امروز پنجشنبه 1 اکتوبر تاکید که هرگونه اظهارنظر در مورد حمایت نظامی از ارمنستان یا آذربایجان به درگیری بین کشورها دامن می زند.

پسکوف در پاسخ به سوالی درباره گفتگوی مکاتبه‌ای بین ارمنستان و ترکیه درباره مشارکت ارتش ترکیه در درگیری قره باغ گفت: ما نمی‌خواهیم در این مورد اظهارنظر کنیم. وی گفت: ما معتقدیم که هرگونه اظهارنظر در مورد حمایت نظامی احتمالی از یکی از طرفین درگیری، ماهیتی تحریک‌آمیز داشته و منجر به تشدید تنش ها می‌شود.

لاوروف خواستار آتش بس فوری در قره باغ کوهستانی شد
© Sputnik / Press service of the Ministry of Foreign affairs of the Russian Federation

وی تاکید کرد که کرملین در حال حاضر چنین اظهاراتی را «بسیار مضر» می‌داند. در اخیر گفت: ما معتقدیم که هرگونه دخالت کشورهای ثالث در این مناقشه می‌تواند عواقب بسیار منفی‌ای به همراه داشته باشد.

وی افزود، وزارت امور خارجه روسیه نیز درباره انتقال نیروهای خارجی به منطقه مناقشه قره باغ برای شرکت در درگیری‌ ها هشدار داده است.

روز یک‌شنبه 27 سپتمبر و به دنبال بالا گرفتن تنش‌ها در منطقه قره‌باغ کوهستانی کشور‌های آذربایجان و ارمنستان از اعمال حکومت نظامی در بخش‌هایی از کشور‌های خود خبر دادند.

ارمنستان گفته است آذربایجان یک حمله هوایی و نیز یک حمله توپخانه‌ای به منطقه مورد اختلاف قره‌باغ کوهستانی به انجام رسانده است؛ اما آذربایجان معتقد است این حمله در پاسخ به گلوله باران ارمنستان بوده است.

اختلاف دو کشور برسر منطقه مورد مناقشه قره‌باغ است. ارمنستان و جمهوری آذربایجان چهار دهه است که بر سر مالکیت منطقه قره باغ مناقشه دارند که اخیرا این مناقشه به درگیری‌های نظامی بین دو کشور ختم شده است.

در جریان درگیری‌های مسلحانه از سال 1992 تا 1994، آذربایجان کنترل منطقه قره‌باغ و مناطق اطراف آن را از دست داد. از سال 1992 مذاکراتی برای دستیابی به راه ‌حل صلح‌آمیز درباره این درگیری تحت چارچوب گروه مینسک با ریاست مشترک روسیه، سازمان ملل و فرانسه آغاز شده است.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر